18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To staje się faktem

III wojna jest "upiornie realna". Polityk ostrzega Europę

01.06.2022  08:23
Donald Tusk ostrzega przed wojną
Donald Tusk ostrzega przed wojną Fot: Evgeniyqw/Shutterstock

Donald Tusk podczas przemówienia na kongresie Europejskiej Partii Ludowej (EPL) ostrzegł, iż świat się zmienił na tyle, że ryzyko wybuchu globalnego konfliktu jest wyższe niż kiedykolwiek. Zdaniem lidera PO grozi nam wojna nuklearna, dlatego w pierwszej kolejności należy przywrócić bezpieczeństwo na Starym Kontynencie, pokonując Rosję.

Donald Tusk w trakcie kongresu EPL zwrócił uwagę, że od momentu wybrania go na przewodniczącego tej partii minęło dziewięćset dni, które "zszokowały świat". Polityk przypomniał wybuch pandemii COVID-19, BREXIT, tragiczne pożary w Australii, a także masowe protesty w USA.

Zwrócił też uwagę zakończenie autonomii Hong Kongu, rewolucję w Białorusi, kapitulację Amerykanów w Afganistanie i zakończenie rządów Angeli Merkel. Tusk ocenił, że wszystkie te zdarzenia mocno odmieniły świat, przyczyniając się pośrednio do wzrostu ryzyka wybuchu III wojny światowej.

Dziewięćdziesiąt dni temu nastąpiła inwazja Rosji na Ukrainę. Świat jest na krawędzi, perspektywa trzeciej wojny światowej stała się upiornie realna, a groźba konfliktu nuklearnego to już nie tylko temat dyskusji teoretycznych

- stwierdził polityk.

Tusk mówi o III wojnie światowej

Zdaniem lidera PO podczas tego historycznego czasu wyraźnie widać kto po czyjej stronie stoi oraz jakie wartości reprezentuje. Jak dodał, nikt nie może przyjmować biernej postawy wobec tego, co dzieje się w Ukrainie.

Europa nie może dyskutować dziś o tym, jak ocalić twarz Putina, a jedynie o tym, jak pomóc Ukrainie wygrać tę okrutną wojnę, bo to nasza wojna - podsumował.

Na koniec Tusk dodał, że rok temu powrócił do polskiej polityki, by wygrać bitwę "o przywrócenie prawa, swobody wypowiedzi, bitwę o europejską Polskę, bo nie ma bezpiecznej Europy bez niepodległej Ukrainy i demokratycznej Polski".