18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

potrzebne sole trzeźwiące

To nie prima aprilis. INFLACJA POBIŁA WSZELKIE REKORDY

Emilia Waszczuk
01.04.2022  11:05
Inflacja w Polsce przekroczyła 10 procent
Inflacja w Polsce przekroczyła 10 procent Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Stało się - inflacja sięgnęła wyniku dwucyfrowego i znacząco przekracza prognozy ekonomistów. W rok życie w Polsce podrożało o ponad 10 procent!

Prima aprilis w 2022 roku nie ma w sobie zupełnie nic śmiesznego. W Polsce pada śnieg, PiS jest u władzy, a poparcie dla partii rośnie. Tuż za naszą wschodnią granicą trwa krwawa wojna, Władimir Putin straszy świat eskalacją konfliktu, drożyzna szaleje, a inflacja...

Inflacja, która dzięki tarczy antyinflacyjnej miała spadać, rośnie jak oszalała. Główny Urząd Statystyczny podał właśnie dane za marzec. Lepiej usiądźcie i przygotujcie sobie sole trzeźwiące.

Inflacja rośnie jak oszalała

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły w Polsce średnio o 3,2 procent. Niedużo? Dużo. Spójrzcie tylko na opłaty za paliwo i nagle drożejące produkty na sklepowych półkach. Wydajemy sporo więcej, niż przed miesiącem i koszmarnie dużo w stosunku do poprzedniego roku.

Oto bowiem przekroczyliśmy przerażającą granicę 10 procent i notujemy inflację dwucyfrową. W marcu 2022 jest o 10,9 proc. drożej, niż w marcu 2021. To już naprawdę przeraża.

Będzie jeszcze drożej

Warto dodać przy tym, że wedle prognoz inflacja za marzec miała być dwucyfrowa, ale sporo niższa, w granicach 10,1 proc. Miesięczny wzrost wynieść miał z kolei 2,5 proc.

I jeszcze jedna zła wiadomość. TO NIE KONIEC PODWYŻEK. Zdaniem ekspertów w przyszłym tygodniu, po spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej, czeka nas też kolejne podniesienie stóp procentowych, a to oznacza kolejne podwyżki rat kredytów. Wedle prognoz inflacja nadal będzie rosnąć, a zatrzymania i pierwszych minimalnych spadków spodziewać się możemy dopiero w.. 2023 roku!

Inflacja pozostanie dwucyfrowa przez pozostałą część roku. Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach wskaźnik będzie systematycznie przekraczać 10 proc. Wyraźne spowolnienie będziemy obserwować dopiero za dwa lata

- powiedział w rozmowie z PAP analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.

logo Tu się dzieje