18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

tragiczne prognozy

Nadciąga katastrofa, Polacy będą żyć w nędzy. To pogrąży PiS?

Emilia Waszczuk
06.11.2019  11:54
Nadciąga katastrofa, Polacy będą żyć w nędzy. To pogrąży PiS?
Nadciąga katastrofa, Polacy będą żyć w nędzy. To pogrąży PiS? Fot: GERARD/REPORTER

Prognozy ekonomistów nie są zbyt przyjemne. W 2020 roku Polska zajmie niechlubne pierwsze miejsce - osiągniemy najwyższą inflację na kontynencie. Co to znaczy? Nic dobrego. Ceny pójdą jeszcze bardziej w górę, a nasze pieniądze stracą na wartości.

Tylko przez ostatnie 4 lata rządów PiS, żywność w Polsce zdrożała aż o średnio 15 procent. Teraz specjaliści alarmują: przez "rozdawnictwo" polityków i niebezpieczne decyzje PiS, inflacja może przekroczyć i tak wysokie prognozy, i wzrosnąć do ponad 4 procent. A to może oznaczać straszną drożyznę. Co gorsza, prognozowane jest też znaczne spowolnienie gospodarcze.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki oznajmił w środę, że PiS przez ostatnie cztery lata walczył o godność Polaków i oczywiście walkę tę wygrał.

Przestawiliśmy zwrotnicę rozwoju naszego kraju, przestawiliśmy ją w kierunku na pewno bardziej społecznym, w kierunku godnościowym - nazywamy to czasem rewolucją godności - powiedział.

Ceny ostro w górę

Dziennikarze wp.pl sprawdzili, jak ceny podstawowych usług i produktów urosły przez ostatnie 4 lata. Dane zaczerpnięte z GUS są co najmniej niepokojące. Warzywa są droższe o 35 procent, masło o rekordowe 43,4. Uwielbiana przez Polaków wieprzowina kosztuje aż 23,5 procent więcej, niż cztery lata temu, ryby - 16, jajka - 20.

To jednak nie koniec. Więcej płacimy za edukację (aż 9,5 proc.), służbę zdrowia (6 proc.), paliwo (8 proc.) czy użytkowanie mieszkań (około 6 proc.).

Dużo? Cóż, będzie jeszcze więcej. Według analiz państwowego banku PKO BP, inflacja nie zwolni, wręcz przyspieszy. Ich ekonomiści twierdzą, że skoczyć może do ponad 3 procent. Gorzej przyszłość Polski widzą eksperci z Santandera - oni straszą przebiciem 4 procent. 

Powody? Między innymi duża, skokowa podwyżka płacy minimalnej (Inflacja może przez nią skoczyć aż o 0,5 proc!). Polacy niby zaczną nagle zarabiać po kilkaset złotych więcej, ale jednocześnie czekają ich ogromne podwyżki cen i kosztów życia.

Przeczytaj więcej
Komentarze