18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS się wysypie?

Inflacja uderzy w 500 plus. Co dalej ze świadczeniem?

18.02.2020  14:13
Inflacja uderzy w 500 plus. Co dalej ze świadczeniem?
Inflacja uderzy w 500 plus. Co dalej ze świadczeniem? Fot: Shutterstock/Quisquilia

500 plus jest flagowym programem PiS-u. Inflacja szaleje i rodzi się pytanie, co dalej ze świadczeniem? Partia rządząca odpowiada niejednolicie. 

500 plus jest świadczeniem, na którym opiera się w dużej mierze polityczny sukces PiS-u. Inflacja jednak galopuje, ceny rosną, a będzie tylko gorzej i pojawia się pytanie - co dalej z finansowym wsparciem rodzin? 

Pojawiały się głosy, że w 2021 roku 500 plus skończy się bezpowrotnie. Okazuje się jednak, że być może inflacja wpłynie na... wzrost świadczenia! Politycy PiS-u przedstawiają różne opcje, czasem wykluczające się.

W 500 plus uderzy inflacja 

Faktem jest jednak, że aktualnie 500 plus nie jest równie 500 plus z początków wypłacania pieniędzy rodzinom. Aktualnie wartość świadczenia spadła do ok. 463 zł. Przy braku waloryzacji spadek będzie postępował i już na koniec roku będzie to nawet 450 zł.

Waloryzacja 500+ nie jest na razie planowana „wprost”.  Ale rząd pracuje nad innymi programami, które mają pomóc rodzicom

– oświadczyła minister rodziny Marlena Maląg.

Pojawić się mają programy, które będą wsparciem dla rodziców małych dzieci. Rozszerzony zostanie między innymi program Maluch +, na który w 2020 roku przeznaczono zawrotną kwotę 400 milionów zł. To wciąż o wiele mnie, niż 2 mld na TVP, ale zawsze...

Niemniej, w ramach programu Maluch + rząd dofinansowuje „działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3”, czyli żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów.

Aktualnie pracujemy nad strategią demograficzną

– dodaje minister Maląg.

To jest bardzo poważny problem. Pomimo wprowadzenia 500 plus, wciąż więcej Polaków umiera niż się rodzi. Ujemny przyrost naturalny to poważny problem dla finansów kraju. Nie da się ukryć, że sytuacja wygląda nieciekawie. 

Przeczytaj więcej
Komentarze