Kryzys w PiS

KACZYŃSKI BĘDZIE ZAŁAMANY! Tak źle jeszcze nie było

01.02.2022  10:12
PiS coraz niżej w sondażach
PiS coraz niżej w sondażach Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość od kilku miesięcy mierzy się z poważnym kryzysem zaufania. Magicznym trikiem na odbudowanie poparcia miał być Polski Ład, jednak flagowy program PiS okazał się ogromnym rozczarowaniem. Jeśli sytuacja się nie zmieni, czekają nas spore zmiany na polskiej scenie politycznej.

PiS zmaga się ze spadkiem poparcia już od wybuchu kryzysu aborcyjnego. Wtedy uważano jeszcze, że to tylko chwila słabości, a sondaże wkrótce znowu wrócą do ponad 40-procentowego poziomu. Tak się już jednak nigdy nie stało.

Partia Jarosława Kaczyńskiego na własne życzenie zniechęciła do siebie część wyborców, przypieczętowując wszystko licznymi aferami, nieudolną walką z pandemią czy konfliktem z UE. Okręt o nazwie Zjednoczona Prawica nabiera coraz więcej wody, zmierzając w stronę politycznego dna.

Sondażowa klęska PiS

Według najnowszego sondażu Kantar partia Jarosława Kaczyńskiego już tylko o włos wyprzedza opozycję. Na PiS chce głosować 27 proc. badanych. Wkrótce na prowadzenie może wysunąć się Koalicja Obywatelska, która cieszy się już 26-procentowym poparciem. Na podium ex aequo znalazły się jeszcze partie Polska 2050 i Konfederacja, zdobywając po 9 proc. głosów.

Na czwartej pozycji wylądowała Lewica (7 proc.).  Miejsc w sejmowych ławach zabraknie Koalicji Polskiej (3 proc.), ugrupowaniu Kukiz'15 (3 proc.) oraz Porozumieniu (1 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 21-26 stycznia na  próbie 986 dorosłych Polaków.

Czytaj także