18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

pała czy szóstka?

Jak rządzi PiS? Będziecie zaskoczeni. Polacy ocenili partię Kaczyńskiego

08.10.2019  07:55
Jak rządzi PiS? Będziecie zaskoczeni. Polacy ocenili partię Kaczyńskiego
Jak rządzi PiS? Będziecie zaskoczeni. Polacy ocenili partię Kaczyńskiego Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Cztery lata rządów PiS już prawie za nami, ale czy Polacy są z nich zadowoleni? Swoje oceny wystawili w badaniu Kantar, posłużyli się szkolną skalą. Co ciekawe, więcej było pał niż piątek.

Jak ocenilibyście rządy Prawa i Sprawiedliwości? To, jak widzą decyzje rządzących na przestrzeni ostatnich czterech lat Polacy, sprawdził Kantar na próbie 1005 osób. Wyniki mogą zaskakiwać.

Średnia ocen, jakie Polacy wystawili PiS, to szkolna trója z lekkim plusem. Co ciekawe, lepiej PiS oceniają mężczyźni (średnia to 3,4), gorzej kobiety - zaledwie 3,1. Ale jak dokładnie rozłożyły się oceny?

20 procent ocenia PiS na "pałę"

Co piąty badany wystawił Jarosławowi Kaczyńskiemu, Beacie Szydło, Mateuszowi Morawieckiemu i ich podwładnym "pałę". Na szkolną jedynkę głos oddało aż 21 procent badanych! Dwójka to ocena wystawiona PiS przez 14 procent przepytanych, trójkę dostali od 17 procent, na czwórkę oceniło ich aż 22 procent ankietowanych!

Jak rozłożyły się głosy najlepsze? 16 procent ankietowanych twierdzi, że PiS rządził Polską przez ostatnie cztery lata bardzo dobrze. 8 procent uważa, że nie mogło być lepiej - wyniosło ich na wyżyny skali, wystawili im szóstki.

Zostają jeszcze niezdecydowani - rządów PiS nie potrafiło ocenić 2 procent badanych.

Słabo wykształceni kochają PiS

Komu najbardziej podobają się decyzje rządzących? Jak wynika z badania Kantar dla Gazeta.pl, TOK FM i "Gazety Wyborczej", najlepsze oceny PiS wystawiły osoby o wykształceniu zawodowym i podstawowym (ocena 3,7 na 6). Dla porównania - absolwenci uczelni wyższych PiS dają 2,5 na 6 punktów.

Różnica jest też między osobami mieszkającymi na wsi i w miastach. W tych pierwszych średnia ocena rządów PiS to 3,6 punktów, czyli bardzo mocna trójka. Im większe miasto, tym mieszkańcy podchodzą do sprawy bardziej krytycznie. W metropoliach średnia ocena rządów PiS to dwója z plusem (2,6 na 6 punktów).

Największa różnica panuje jednak między ocenami wyborców poszczególnych ugrupowań. Najgorzej rządy PiS podsumowują entuzjaści KO - 1,8 na 6, następna jest Lewica - 2, Konfederacja - 2,4 i w końcu PSL - 2,6.

Co z wyborcami PiS? Oni swojej partii dają mocne 4+, lub - okiem bardziej przychylnego nauczyciela - słabe 5-. Dokładnie jest to 4,7 na 6 punktów.

logo Tu się dzieje