18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bezlitosny atak

Gowin ostro krytykuje kościół po śmierci księdza pedofila

17.02.2021  12:46
Jarosław Gowin zaatakował księży
Jarosław Gowin zaatakował księży Fot: JAKUB WOSIK/REPORTER

Jarosław Gowin w ostrych słowach skrytykował sprawę pedofilii księdza Andrzeja Dymera. Zdaniem polityka Zjednoczonej Prawicy, ignorowanie tego problemu wśród duchownych może niebawem doprowadzić do klęski Kościoła.

Pedofile w sutannach żyją w Polsce jak w raju. Większość spraw jest tuszowana, a szczegóły dotyczące przestępstw ujawniane są na chwilę przed śmiercią oskarżonych duchownych. Do podobnej sytuacji doszło po oskarżeniach skierowanych w stronę Andrzeja Dymera. Ksiądz za życia nie poniósł żadnych konsekwencji za popełnione czyny.

Jarosław Gowin krytykuje Kościół

Do ostatnich wydarzeń odniósł się szef Porozumienia, który jak oświadczył, lata temu interweniował w sprawie księdza Andrzeja Dymera. Polityk wytknął władzom kościoła przymykanie oczu na kwestie pedofilii wśród duchownych.

Jeszcze jako senator interweniowałem w sprawie ks. Dymera u jego przełożonych. To było LATA temu. I niewiele przez te LATA się stało. Skandal to mało powiedziane. Albo Kościół wreszcie na pierwszym miejscu postawi Ofiary seksualnych przestępców, albo straci wiarygodność - napisał na Twitterze poseł Zjednoczonej Prawicy.

Jarosław Gowin wiele lat temu podkreślał, że zarzuty stawiane Dymerowi są jak najbardziej prawdziwe.

Jestem przekonany, że znaczna część przedstawionych ks. Andrzejowi zarzutów jest prawdziwa. Nie wierzę, że duża grupa głęboko związanych z Kościołem ludzi mogłaby zostać zmanipulowana - stwierdził w 2008 roku w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym".

Szczecińscy biskupi o przestępstwach Dymera wiedzieli od 1995 roku. Dopiero 13 lat później wszczęto śledztwo, jednak przez wiele lat sprawa nie została zakończona. Kościół nie wyciągnął wobec duchownego żadnych konsekwencji, a sprawa się przedawniła. Zamiatanie pod dywan to ulubiona metoda rozwiązywania problemów przez polski Kościół.

Czytaj także