18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uda mu się?

Gowin przyznał się do wielkiej porażki rządu. Chce to naprawić

10.03.2021  18:21
Jarosław Gowin przyznał się do porażki
Jarosław Gowin przyznał się do porażki Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rządowy program "Mieszkanie+" okazał się ogromną klapą. Zdaniem Jarosława Gowina cały projekt został błędnie oszacowany. Z prognozowanego miliona mieszkań, po 5 latach do użytku oddano zaledwie kilkaset.

W ostatnim wywiadzie opublikowanym w "Rzeczpospolitej" Jarosław Gowin stwierdził, że w Polacy odczuwają ogromny deficyt mieszkań, szacowany na 2 miliony.

Pierwszą, lecz nieudaną próbą naprawienia sytuacji było stworzenie programu "Mieszkanie+". Wiceminister rozwoju podkreślił, że głównymi mankamentami projektu były błędne szacunki i wysoka cena inwestycji. Zbyt duży koszt budowy lokali sprawił, że "Mieszkanie+" było skazane na porażkę.

Deficyt mieszkań w Polsce wynika z innych przyczyn, które dokładnie zanalizowaliśmy i zdefiniowaliśmy w naszym resorcie. To m.in. brak wystarczającej ilości terenów pod inwestycje mieszkaniowe. Zmienimy to przez zachęcanie gmin do ich szerszego udostępniania - stwierdził Gowin.

Jarosław Gowin podkreślił również problem braku pracowników budowlanych. Rząd planuje rozwiązać deficyt siły roboczej, zatrudniając cudzoziemców.

Nowe wersja "Mieszkania+"

Minister rozwoju poinformował o pracach nad nowym projektem mieszkaniowym. Odświeżone "Mieszkanie+" będzie opierało się na współpracy z samorządami oraz Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych.

Nowy, teoretycznie lepszy plan Jarosława Gowina ma zapewnić młodym rodzinom i osobom średniozamożnym, mieszkania na wynajem z atrakcyjnym czynszem. Szef Porozumienia liczy, że tym sposobem rząd zapobiegnie wyludnianiu się Polski powiatowej.

Czytaj także