18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

z rąk go nie wypuści

Mokry sen prezesa się spełnia. Znalazł nowego członka

Emilia Waszczuk
10.06.2021  08:40
Mokry sen prezesa się spełnia. Jarosław Kaczyński znalazł nowego członka
Mokry sen prezesa się spełnia. Jarosław Kaczyński znalazł nowego członka Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER, JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Kryzys zażegnany? Porozumienie może opuścić Zjednoczoną Prawicę, a PiS i tak utrzyma większość sejmową? Jarosław Kaczyński znalazł nowego koalicjanta.

Prezes Jarosław Kaczyński ma powody do radości. Może spokojnie pożegnać się z niepokornym Jarosławem Gowinem i jego (nie)Porozumieniem, bo właśnie znalazł sobie nowych przyjaciół. Spełnia się mokry sen władz PiS – mają nowych koalicjantów.

Już od dłuższego czasu pojawiają się sygnały, że Zjednoczona Prawica się sypie. Ostatnio jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości wprost przyznał, że po Gowinie nikt w koalicji płakać nie będzie. Później wybuchła plotka, że jest już data przedterminowych wyborów (ustalił ją Kaczyński), a Jarosław Gowin jasno dał do zrozumienia, że w najbliższych głosowaniach sprzeciwi się partii rządzącej.

PiS ma nowych koalicjantów?

Jarosław Gowin ma stracić stołek i znowu przestać być wicepremierem, a wydarzyć się to ma jeszcze w czerwcu. To jednak może oznaczać, że przedterminowe wybory naprawdę się odbędą. Tymczasem jest nadzieja na nową koalicję.

Od jakiegoś czasu do PiS i Jarosława Kaczyńskiego coraz szerzej uśmiecha się Paweł Kukiz. Polityk-gwiazdor, przyznał teraz szerze, że być może przystąpi do PiS i w najbliższych wyborach będzie już startował z ich listy!

Nie wykluczam startu z żadnych list. Ani PiS, ani Wiosny. Jeśli jeszcze będzie istnieć

– powiedział Paweł Kukiz. I choć w słowach tych nie ma żadnej pewności, inna jego wypowiedź jasno wskazuje, że pakt został już podpisany.

Przed najbliższymi głosowaniami i mojej akceptacji dla pomysłów PiS, musimy jeszcze zrobić briefing z panem prezesem, na którym przedstawimy formułę tej naszej współpracy. Po drugie jesteśmy umówieni, że jeśli mam poprzeć w głosowaniach jakiś blok ustaw PiS, to na tym samym posiedzeniu najpierw PiS musi przegłosować którąś z naszych najistotniejszych ustaw. Czyli albo sędziów pokoju, albo ustawę antykorupcyjną, albo dzień referendalny w samorządach raz do roku, albo digitalizację zbierania podpisów przy obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej

– powiedział Kukiz w rozmowie z "Super Expressem".

Kukiz "spluńcie mi w twarz, gdy zostanę politykiem" stawia warunki PiS

Paweł Kukiz nie tylko zapowiedział nowy układ i popieranie ustaw PiS, ale poinformował także, co zrobi, jeśli prezes Jarosław Kaczyński nie będzie przyklepywał jego pomysłów. Wtedy nastąpi nie tyle bunt, co cisza… Gdy dojdzie do jakichkolwiek głosowań dla PiS niewygodnych, Paweł Kukiz i jego posłowie nie będą brać w nich udziału. Ale się nie sprzeciwią.

Jeżeli nie będzie wcześniej briefingu, jeżeli prezes nie zobliguje się w imieniu PiS przed Polakami do wprowadzenia naszych postulatów, to w ogóle nie będę brał udziału w tym głosowaniu. Podobnie jak w głosowaniu dotyczącym marszałka Terleckiego. Jeżeli briefing zostanie zorganizowany i prezes przed kamerami obieca obywatelom wprowadzenie postulowanych przeze mnie zmian, to będę głosował. Podobnie jeśli PiS będzie wymagał przegłosowania bloku ustaw dotyczących Polskiego Ładu – najpierw będą musieli przegłosować naszą ustawę

– powiedział Kukiz.

Czytaj także
Przeczytaj więcej