18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prezes załamany

Kaczyński pakuje walizki? Kolejny sondaż nie daje mu szans!

15.04.2021  15:26
PiS odda władzę?
PiS odda władzę? Fot: Mateusz Jagielski/East News

Do niedawna wszelkie konflikty i afery spływały po rządzie jak po kaczce. Ostatnio sytuacja się zmieniła, a wyborcy powiedzieli basta. Spadek poparcia przyczynił się do napięć wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, przez co wizja przyspieszonych wyborów staje się coraz bardziej prawdopodobna.

Rząd wpadł w spore tarapaty i to w dużej mierze na własne życzenie. Pogorszenie relacji z koalicjantami zachwiało obozem władzy na tyle, że nawet prezes bierze pod uwagę scenariusz przyspieszonych wyborów. Część polityków związanych z PiS ucieka z tonącego okrętu, inni próbują negocjować przyszłą współpracę z opozycją. Czyżby era "dobrej zmiany" powoli wygasała?

Spore zmiany w Sejmie

Z badania IBRiS przeprowadzonego w dniach 9-10 kwietnia wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższy weekend, Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 31 procent głosów. Wynik ten wygląda obiecująco, ale nie daje najmniejszej szansy na samodzielną władzę. Przy obecnej sytuacji politycznej prezes Jarosław Kaczyński prawdopodobnie musiałby pożegnać się z rolą państwowego przywódcy.

Drugie miejsce w sondażu zajęła Polska 2050 z wynikiem 19,1 procent głosów. Szymon Hołownia od dłuższego czasu notuje znaczące wzrosty poparcia, co sprawia, że może sporo namieszać w najbliższych wyborach. Podium zamyka Koalicja obywatelska, na którą chce głosować 15,2 proc. badanych.

Zaraz za plecami Borysa Budki znalazła się Lewica (8,1 proc), następnie Konfederacja (7,2 proc.) oraz Koalicja Polska (5,1 proc.). Ponad 14 procent respondentów nadal nie ma pojęcia, na kogo warto zagłosować.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze