18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie wyszło

KACZYŃSKI W TARAPATACH. Wojna nie pomogła PiS

05.04.2022  16:50
Prezes PiS może pakować walizki
Prezes PiS może pakować walizki Fot: Piotr Molecki/East News

Pierwsze dni wojny, podobnie jak początek pandemii COVID-19 zapewniły PiS ogromny wzrost poparcia. Teraz gdy emocje opadły, inflacja jeszcze bardziej zżera nasze oszczędności, a ceny paliw szokują, Polacy ochłonęli i znów odwrócili się od Jarosława Kaczyńskiego. Procenty lecą w dół i nie pomaga nawet "odkopanie Smoleńska".

Wybuch wojny, pandemii czy inne kłopoty sprawiają, że Polacy chwilowo nie myślą o zmianie władzy, jednak gdy emocje opadają, przychodzi czas na chłodną ocenę i rozliczenia. Tak też stało się tym razem, kiedy to po spowolnieniu rosyjskiej inwazji, polska władza znów jest skutecznie karcona za wszystkie przewinienia.

PiS nie utrzyma władzy

Najnowszy sondaż IBRIS sporządzony dla "Rzeczpospolitej" wskazuje, że partia Jarosława Kaczyńskiego znów zbliża się do 30-procentowego progu poparcia, czyli wyniku sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Prezes, co prawda próbuje ratować tę sytuację, ponownie grając "Smoleńskiem", lecz to już nie pomaga, a nawet szkodzi.

Na PiS chce głosować 32,9 proc. ankietowanych, co jest wynikiem niezłym, lecz uniemożliwiającym utrzymanie władzy. W porównaniu do badania sprzed dwóch miesięcy partia zyskała 1,8 p.p., lecz w obecnej sytuacji wzrost ten niewiele znaczy. Drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska z 25,1 proc. głosów. Podium zamyka Polska 2050, na którą swój głos oddało zaledwie 9 proc. badanych.

Na czwartej pozycji uplasowała się Lewica (7,1 proc.), która od dłuższego czasu utrzymuje stabilny wynik. Kiepsko wypada Konfederacja (6,3 proc.), regularnie osłabiana za sprawą prorosyjskich wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego. Ostatnie miejsca w Sejmie przypadają PSL (5 proc. głosów).

Jesteśmy głęboko podzieleni politycznie i nawet wielkie wydarzenia powodują niewielkie zmiany w naszych poglądach. Wojna tylko przypudrowała linie podziału, przez moment mniej je było widać, ale to już mija - przekazał "Rzeczpospolitej" politolog UW, prof. Rafał Chwedoruk.

Badanie przeprowadzono w dniach od 1 do 2 kwietnia 2022 roku na grupie 1100 dorosłych Polaków.

logo Tu się dzieje