18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Witek zażenowana

Orzeł PiS wyleci z rządu? Kaczyński do odwołania!

Emilia Waszczuk
08.12.2020  15:23
Jarosław kaczyński straci stanowisko wicepremiera?
Jarosław kaczyński straci stanowisko wicepremiera? Fot: ŁUKASZ SZELĄG/REPORTER

Prezes PiS straci stanowisko w rządzie? W środę Sejm zajmie się wnioskiem o wotum nieufności dla wicepremiera do spraw bezpieczeństwa. Marszałek Elżbieta Witek nazywa sytuację "żenującą".

Czasy, gdy Jarosław Kaczyński mógł robić co chciał i nie doczekał się żadnych konsekwencji, w końcu miną? Po tym, jak "szeregowy poseł" został wicepremierem do spraw bezpieczeństwa i poczuł się jeszcze silniejszy, w Polsce zaczęło się robić bardzo niespokojnie. Gdy na ulice wyszły Polki, w proteście przeciw zakazowi aborcji, Jarosław Kaczyński nawoływał do "obrony kościołów i katolickich za wszelką cenę". Chwilę po tym na ulice wyszły też bojówki narodowców.

Później było jeszcze gorzej - pan wicepremier całkowicie podporządkował sobie policję, która nie dość, że chroniła jego domu całymi zastępami, to jeszcze brutalnie tłumiła strajki kobiet. Tajniacy przebrani za chuliganów pałowali protestujących, a policjanci w mundurach pryskali ludziom gazem po oczach i zatrzymywali w aresztach bez wyraźnej przyczyny.

Jarosław Kaczyński wyleci z rządu?

Po szokujących i oburzających działaniach policji, największe ugrupowanie opozycyjne w Polsce złożyło w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Do Koalicji Obywatelskiej dołączyła Lewica, a cały Sejm sprawą zajmie się już w środę, na samym początku posiedzenia.

Co znalazło się we wniosku? KO i Lewica wymieniają "5 grzechów głównych" Jarosława Kaczyńskiego, czyli:

  • gwałtowne pogorszenie bezpieczeństwa Polek i Polaków,
  • nieprzewidywalność,
  • zniszczenie instytucji państwowych,
  • pięć lat wyprowadzania Polski z UE,
  • dzielenie i skłócenie Polaków.

Przyszłość Polski, rozwój Polski, uzależniony jest od tego, czy Kaczyński straci władzę

- skomentował wniosek o wotum nieufności szef PO Borys Budka.

Elżbieta Witek broni Jarosława Kaczyńskiego

Teraz sprawę komentuje marszałkini Sejmu Elżbieta Witek, która - jak łatwo się domyślić - jest zupełnie przeciwna odwoływaniu Jarosława Kaczyńskiego. Polityczka twierdzi, że opozycja prezesowi nie ma prawa ani powodów niczego zarzucać - ot po prostu wykorzystuje okazję, by publicznie, choć bezpodstawnie go oskarżać

Przypomnę, co mówili członkowie PO zanim jeszcze Jarosław Kaczyński został wicepremierem. Otóż już wtedy były głosy, publicznie wypowiadane, że nareszcie będzie okazja do wyrażenia wotum nieufności wobec Jarosława Kaczyńskiego

- powiedziała Elżbieta Witek we wtorek, sam wniosek określając mianem "żenującego".

Opozycji nie chodzi o jego pracę w rządzie tylko o to, by nareszcie móc publicznie przeciwko niemu wystąpić, bo przeciwko posłowi nie bardzo było można - tłumaczyła.

Tymczasem niemal pewne jest, jak wniosek zostanie rozpatrzony. PiS i ich koalicja w Sejmie mają większość, więc zapewne - jak zawsze w podobnych przypadkach - prezes nie tylko zostanie na stanowisku, ale też przy burzy oklasków zostanie obdarowany bukietem biało-czerwonych kwiatów. No chyba że znów nie pojawi się w pracy.

Czytaj także