18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kłopoty PiS

JESZCZE SIĘ NIE NACHAPAŁ? Kaczyński zostaje w rządzie

Emilia Waszczuk
21.12.2021  08:41
Zmiana planów. Kaczyński zostaje w rządzie
Zmiana planów. Kaczyński zostaje w rządzie Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Miało być spanie do południa i lekki odpoczynek, zajęcie się już jedynie sprawami partii, a tu klops. Prezes PiS jednak zostaje w rządzie. Jarosław Kaczyński jeszcze nie odchodzi. A powodem... widmo wojny z Białorusią i Rosją, ale tylko oficjalnie. Naprawdę chodzić ma o coś zupełnie innego.

Jarosław Kaczyński wraz z końcem roku miał pożegnać się z posadą wicepremiera do spraw bezpieczeństwa. Bynajmniej, powodem nie jest jego nicnierobienie i ukrywanie się, gdy tylko Polsce i Polakom coś zagraża (przypominamy, to wicepremier ds. BEZPIECZEŃSTWA), a względy czysto polityczne. PiS traci poparcie Polaków i szykuje się do wyborów parlamentarnych. A żeby je wygrać, po pierwsze, znienawidzony polityk (zajmuje wysokie, drugie miejsce w rankingu nieufności) musi zniknąć obywatelom z oczu, po drugie, ktoś musi zdyscyplinować członków partii.

Jarosław Kaczyński miał więc wrócić na Nowogrodzką i cały swój czas poświęcić zarządzaniu ugrupowaniem oraz kolejnym problemom Zjednoczonej Prawicy. Ale nie wróci. Jeszcze nie teraz.

Jarosław Kaczyński zostaje w rządzie

72-letni emeryt nie emeryt (świadczenie pobiera, a przy okazji ciągnie grube pieniądze z państwowej kiesy za polityczną działalność) ani myśli z rządu odchodzić - dowiedzieli się dziennikarze RMF. Jak udało im się nieoficjalnie ustalić, głównym powodem, przynajmniej tym wykładanym wyborcom, mają być napięte stosunki z Białorusią i Rosją. Prawda leży jednak ponoć po zupełnie innej stronie.

Zacznijmy jednak od powodów oficjalnych, a to między innymi ustawa o obronie ojczyzny, którą Jarosław Kaczyński pisać miał razem z Mariuszem Błaszczakiem. Projekt pozostaje w konsultacjach społecznych i nie wiadomo, kiedy trafi pod obrady. A że Putin i Łukaszenka spędzają polskim włodarzom sen z powiek...

Ze względów wizerunkowych odejście wicepremiera ds. bezpieczeństwa w obecnej sytuacji geopolitycznej byłoby nietrafione

- mówi jeden z polityków PiS. Pytanie jedna, skąd nagle zainteresowanie tematem? Wszak nasz wicepremier ds. bezpieczeństwa się w niego dotąd wcale nie angażował!

Kryzys Zjednoczonej Prawicy

Ważniejsze dla Jarosława Kaczyńskiego są jednak tarcia w Zespole Zjednoczonej prawicy. Co tam straszący nas Putin, co tam widmo wojny, kiedy przez wewnętrzne kłótnie polityk z Żoliborza może utracić władzę?

Napięcie w koalicji Zjednoczonej Prawicy ma narastać. Chodzi głównie o antypatię między obozem Mateusza Morawieckiego i świtą Zbigniewa Ziobro. - Stronnicy szefa rządu mają poczucie, że Solidarna Polska sabotuje ich działania. Według nich to Zbigniew Ziobro celowo uniemożliwia osiągniecie kompromisu z Brukselą w kwestii praworządności, a wręcz torpeduje prowadzone negocjacje, przez co rząd nadal nie otrzymał pieniędzy z Funduszu Obudowy - czytamy w RMF.

Kaczyński ma więc zostać w rządzie, by dalej próbować łagodzić te napięcia. A nie pomaga fakt, że ludzie Zbigniewa Ziobro to w dużej mierze antyszczepionkowcy, usilnie podważający linię rządu w sprawie pandemii i sprzeciwiający się wprowadzaniu w Polsce obostrzeń sanitarnych.