To koniec ministra?

Szumowski i rekomendacja wyborów. Zapadła decyzja!

Wojciech Kozicki
17.04.2020  18:01
Minister Szumowski i jego rekomendacja - co dalej z wyborami?
Minister Szumowski i jego rekomendacja - co dalej z wyborami? Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Wybory prezydenckie 2020 muszą się odbyć – tak twierdzi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, tak jak zapowiadał, wydał w końcu rekomendację i zdecydował, czy głosowanie może się odbyć. Przypominamy, że do tej pory politycy mówili, iż to wlaśnie jego rekomendacja jest wiążąca i głos ministra zdrowia będzie decydujący.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski ujawnił swoje stanowisko w sprawie wyborów prezydenckich. Jego rekomendacja wywołała burzę i tsunami komentarzy po obu stronach politycznej barykady. Czy właśnie podpisał na siebie polityczny wyrok śmierci?

Wybory prezydenckie 2020 i rekomendacja ministra zdrowia

Szumowski ogłosił na konferencji prasowej, że wybory prezydenckie w tradycyjnej formie mogą odbyć się dopiero, gdy będzie gotowa szczepionka. Twierdzi, że nastąpi to najwcześniej za 2 lata, ale to i tak nie jest pewne.

Tradycyjne wybory byłyby powiązane ze zbyt dużą liczbą kontaktów międzyludzkich. Mogę jedynie rekomendować wybory korespondencyjne, bo one minimalizują liczbą kontaktów międzyludzkich – ogłosił Szumowski.

Jak podkreślił Szumowski, dane medyczne mówią, że nie ma lepszych lub gorszych miesięcy na zorganizowanie wyborów. Jego rekomendacje dotyczą „sposobu procedowania w konkretnych sytuacjach i oceniają konkretne sytuacje”. Ministerstwo Zdrowia wyda szczegółowe rekomendacje, gdy ustawa o wyborach korespondencyjnych będzie w pełni gotowa i wróci do Parlamentu w ostatecznej formie.

Druga fala wirusa i sezon grypowy

Szumowski twierdzi, że nie można zorganizować tradycyjnych wyborów jesienią. Powołując się na dane WHO, ostrzegł, że wtedy spodziewana jest druga fala zachorowań na koronawirusa, a także rozpocznie się sezon grypowy w Polsce.

Czytaj także