18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polska legenda w Nigerii

Polski polityk chce być prezydentem w Afryce

Wojciech Kozicki
18.02.2021  16:15
John Godson chce być prezydentem Nigerii. Afrykańska polityka z polskim akcentem
John Godson chce być prezydentem Nigerii. Afrykańska polityka z polskim akcentem Fot: Wojtek Laski/East News

Polski polityk z PO chyba zdał sobie sprawę, że wygrana w wyborach prezydenckich w Polsce jest poza jego zasięgiem. John Godson ma jednak plan jak zostać głową państwa… w Afryce! Były poseł zamierza zostać prezydentem Nigerii.

John Godson to słynny polski polityk, który w 2010 roku został posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej i objął mandat za Hannę Zdanowską, która została prezydentem Łodzi. Teraz sam chce być prezydentem i to nawet całego państwa. Na Twitterze ogłosił, że będzie kandydować na prezydenta Nigerii. 

Wybory prezydenckie w Afryce. John Godson wygra?

Wybory prezydenckie w Nigerii odbędą się w 2023 roku, a John Godson już zaprezentował w mediach społecznościowych grafikę, które może być jego plakatem wyborczym. Posiada bogate doświadczenie polityczne zdobyte w Polsce, więc naszym zdaniem znakomicie poradziłby sobie również w afrykańskiej polityce.

RMF FM zwraca uwagę, że polski polityk może mieć sporą konkurencję, bo w 2019 roku w wyborach prezydenckich w Nigerii wzięło udział 73 kandydatów. Obecnie prezydentem Nigerii jest pełniący drugą kadencję Muhammadu Buhari. Samo rządzenie Nigerią też nie byłoby łatwe, bo kraj dręczą korupcja, ubóstwo, bezrobocie oraz terrorystyczna organizacja Boko Haram.

Właśnie poinformowałem, że będę kandydować na urząd Prezydenta Nigeria w powszechnych wyborach 2023 - napisał Godson na Twitterze.

John Godson w polskiej polityce

John Godson w parlamentarnych wyborach w 2011 r. odniósł sukces i został wybrany do Sejmu z list PO. W 2013 roku opuścił Platformę Obywatelską i rozpoczął współpracę z Jarosławem Gowinem. W 2015 roku wyjechał z Polski i wrócił do Afryki, gdzie osiedlił się na 600-hektarowym Pilgrim Ranch (Ranczo Pielgrzyma) w południowej Nigerii. Zajmuje się tam hodowlą świń oraz bydła, a także uprawia orzechy nerkowca, palmy kokosowe i zboża. Jest również doradcą Nigeryjskiej Komisji Diaspory (NIDCOM) oraz Banku Centralnego Nigerii (CBN). Fakt pisze, że polski parlamentarzysta w swoim mieście kieruje także komitetem, który zajmie się odbudową gospodarczą po epidemii koronawirusa.

Godson z partią Jarosława Gowina pożegnał się w czerwcu 2014 r. po tym jak wbrew partii zagłosował za udzieleniem wotum zaufania dla Donalda Tuska. W lutym 2015 r. dołączył do PSL, jednak w wyborach w tym samym roku nie uzyskał reelekcji do Sejmu – przypomina Onet.pl

Czytaj także