18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

chcieliby, ale...

KACZYŃSKI ZWIĄŻE SIĘ Z BOSAKIEM? Kuszące i niebezpieczne

Emilia Waszczuk
03.12.2021  15:24
Jarosław Kaczyński i Krzysztof Bosak? To związek kuszący, ale niebezpieczny
Jarosław Kaczyński i Krzysztof Bosak? To związek kuszący, ale niebezpieczny Fot: Jakub Kamiński/East News, ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Czy to możliwe, by Jarosław Kaczyński związał się z Krzysztofem bosakiem? panów i ich partie mocno do siebie ciągnie. Problem w tym, że Polacy jakoś tej współpracy nie widzą.

Notowania PiS spadają w ostatnich tygodniach niebezpiecznie i widzą to już dokładnie politycy Zjednoczonej Prawicy. Zaczyna się mówić, że partia rządząca jednak zrezygnuje z przedterminowych wyborów, które miały być dla niej ratunkiem. Już teraz nie mają bowiem szans na wygraną.

Na to, jak wyglądać miałaby polityczna rzeczywistość po wyborach parlamentarnych, pisanych jest wiele scenariuszy. Jeden z nich zakłada wielką koalicję KO, Polski 2050, PSL i Lewicy, które wspólnymi siłami mogłyby objąć rządy. Z drugiej strony PiS mogłoby zbratać się z Konfederacją, bo tak naprawdę partia Janusza Korwin-Mikke i Krzysztofa Bosaka jest jedyną, na jaką Jarosław Kaczyński może jeszcze liczyć. Czy taka współpraca im się jednak opłaca?

Koalicja PiS i Konfederacji?

Zdaje się, że Polacy wcale nie chcą współpracy PiS i Konfederacji. Pomysł ten nie podoba się wyborcom żadnej ze wskazanych partii. Gdyby oba ugrupowania wystartowały w wyborach z jednaj listy, zdobyłyby poparcie dużo niższe, niż gdyby o władzę walczyły oddzielnie!

Ostatni sondaż dla wPolityce dał PiS poparcie aż 38 proc. wyborców, Konfederacji - 10. Koalicja PiS, Solidarnej Polski i Konfederacji mogłaby tymczasem liczyć na głosy 37 procent ankietowanych!

Sojusz PiS z Konfederacją zdaje się więc odstraszać znaczną część wyborców prawicowych z obu ugrupowań

- analizują tęgie głowy z prorządowego portalu wPolityce.

Władza w rękach zjednoczonej opozycji?

Podobnie wygląda współpraca opozycji, a dokładniej potencjalnej koalicji KO, Polski 2050 i PSL. Na wspólną listę trzech ugrupowań opozycji chciałoby głosować 38 procent badanych (oddzielnie notują kolejno 25, 12 i 2 proc. głosów.) Pracownia Social Changes nie sprawdziła przy tym, jaki wynik uzyskałaby koalicja z Lewicą. ugrupowanie w badaniu wystąpiło samodzielnie, zyskując dużo wyższy wynik, niż w sondażu (10 proc.), w którym wszystkie partie startują z oddzielnych list. Tym razem głos na nich deklaruje 12 procent obywateli.

Można sądzić, że również porozumienie wyborcze opozycji byłoby trudne do przyjęcia dla niektórych wyborców. Wspólna lista Tuska, Hołowni i Kosiniaka-Kamysza nie uzyskuje także takiej przewagi nad PiS, która gwarantowałaby jej pewne zwycięstwo

- analizuje wPolityce.