18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS znów kończy pandemię?

KONIEC MASECZEK I ZAKAZÓW?! Niedzielski szykuje rewolucję

Emilia Waszczuk
09.02.2022  09:30
Koniec obostrzeń i maseczek w Polsce?
Koniec obostrzeń i maseczek w Polsce? Fot: Mateusz Grochocki/East News

W środę rząd przedstawi plan łagodzenia obostrzeń pandemicznych na najbliższe tygodnie. Wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, co szykują nam rządzący. Na stole leży między innymi zniesienie obowiązku noszenia maseczek.

Pandemia koronawirusa trwa, ostatniej doby zanotowaliśmy w Polsce blisko 40 tysięcy nowych zakażeń, znów rośnie liczba ciężko chorych pacjentów i ofiar śmiertelnych, a rząd PiS przymierza się do znoszenia obostrzeń. Jeszcze w środę minister zdrowia przedstawi nowe postanowienia i plan  łagodzenia restrykcji. Wcześniej - w rozmowie z Faktem - zdradził, co zamierza zarekomendować i co prawdopodobnie zmieni się wkrótce w kraju.

Choć końca zagrożenia nie widać, już od poniedziałku słyszymy, że rząd planuje zabawić się z pandemią w corridę. Ludzie mają wyjść na ulice i prowokować, a czy wirus ich złapie? To już zależy od sprytu ludzi i zwinności wirusa.

Chorzy na ulice

Pierwszym z założeń, o których mówi się od początku tygodnia, jest skrócenie izolacji dla osób zakażonych koronawirusem. Nie będzie temu oczywiście towarzyszyć dodatkowe testowanie, więc wielce prawdopodobne jest, że aktywnie zakażeni będą wracać do pracy i zakażać innych. Skąd taki pomysł? Rząd martwi się, że duża liczba osób zamkniętych w izolacji przekłada się na zbyt dużą liczbę zwolnień lekarskich. A ktoś musi przecież pracować i zarabiać na państwo!

Teraz Adam Niedzielski zdradził, że pod uwagę rząd bierze także skrócenie okresu kwarantanny. Już teraz trwa ona zaledwie 7 dni, ile miałaby trwać po zmianie przepisów? A może PiS zniesie ją całkowicie?

Koniec obostrzeń w Polsce?

Zupełną nowością jest odejście od maseczek ochronnych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że chciałby, by te pozostały z nami już jedynie na zasadzie rekomendacji, dobrowolności. Ludzie mają nosić je tylko wtedy, gdy czują się chorzy.

Ponadto już wkrótce rząd może stopniowo znosić kolejne obostrzenia i restrykcje, po to, by społeczeństwo powoli wracało do normalnego funkcjonowania.

Przewidujemy, że ta piąta fala będzie się wygaszała przez najbliższe kilka tygodni - na pewno będę rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji i przywracanie normalnego funkcjonowania życia społecznego i gospodarczego. W pierwszej kolejności będziemy podejmowali decyzję o zmniejszaniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19. Potem krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest bardzo realną perspektywą znoszenia restrykcji

- zapowiedział Adam Niedzielski.

Czytaj także