18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

COVID vs woda święcona

KONIEC PANDEMII W KOŚCIOŁACH. Rząd robi klerowi niespodziankę

Emilia Waszczuk
22.04.2021  11:57
Rząd szykuje niespodziankę księżom. Limity w kościołach będą zniesione?
Rząd szykuje niespodziankę księżom. Limity w kościołach będą zniesione? Fot: Krakenimages.com/Shutterstock

Świetne wieści dla polskich księży - wkrótce otrzymają to, czego pragną najbardziej. Limity pandemiczne będą w kościołach znoszone, do świątyń powrócą wierni. I to już za chwilę.

Kwestia kościołów i ich funkcjonowania w czasie pandemii od miesięcy budzi wiele kontrowersji. W czasie, gdy w Polsce szaleje koronawirus, nawet w największych szczytach i najtragiczniejszych momentach zarazy, świątynie pozostawały otwarte. W kościołach wprowadzono jedynie ograniczenia przestrzenne i ilościowe, by w mszach uczestniczyło mniej osób. W wielu miejscach jednak nawet tego nie przestrzegano.

I choć epidemiolodzy są zgodni - wiara i woda święcona nie chronią przed zakażeniem, rząd przez ostatni rok szedł na rękę klerowi, a księża uparcie nawoływali do odwiedzania świątyń. Niektórzy z nich wręcz głosili, że modlitwa pokona zarazę, a w kościołach jest bezpiecznie. Znaleźli się też tacy, którzy zagrożenie totalnie zignorowali. Więc teraz będą skakać z radości.

Obostrzenia w kościołach do likwidacji?

W rozmowie z WP rzecznik rządu Piotr Müller przyznał, że już w przyszłym tygodniu minister zdrowia przekaże księżom szczęśliwą nowinę. Limity wiernych będą luzowane. Skoro otwierać mają się inne branże, to i kościoły trzeba uwolnić.

Jeśli chodzi o msze święte, limity są ustalone. One wraz z obniżającą się liczbą zakażeń będą się nieco powiększały - więcej osób będzie mogło uczestniczyć we mszach świętych. Spodziewam się, że w przyszłym tygodniu, oprócz planu odmrażania poszczególnych obszarów gospodarki, zmienią się lekko limity w miejscach kultu religijnego

- powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Polityk zaznaczył przy tym, że możliwe jest zróżnicowanie limitów - więcej osób wejdzie do kościołów tam, gdzie pandemia zbiera mniejsze żniwo. W województwach najbardziej zagrożonych, na luzowanie trzeba będzie trochę poczekać.

Czytaj także
Przeczytaj więcej