18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kraj w rozsypce

KOSZMARNA INFLACJA W POLSCE! Jest źle, będzie dużo gorzej

14.01.2022  15:40
Inflacja w Polsce najwyższa od lat
Inflacja w Polsce najwyższa od lat Fot: Piotr Molecki/East News

Takiego wzrostu inflacji nie widzieliśmy na oczy od wielu lat. W grudniu podskoczyła ona do rekordowego poziomu 8,6 proc., ale najgorsze dopiero przed nami. Niepokojące prognozy na kolejne miesiące ujawnił Polski Instytut Ekonomiczny. PiS dobiło gospodarkę na amen?

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek o rekordowym wzroście cen, które w grudniu wzrosły o 8,6 proc. W porównaniu do grudnia 2020 roku dużo więcej zapłacimy za transport (wzrost o 22,7 proc.), użytkowanie mieszkania (11,2 proc.), żywność (8,6 proc.) i restauracje i hotele (8.4 proc.).

To największa dynamika od 2000 roku. Szybciej rosły przede wszystkim ceny żywności – to efekt wzrostu cen na rynkach światowych oraz drożejących nawozów i pasz. Podrożały również usługi zdrowotne i transportowe - informuje GUS.

Niestety, według prognoz najgorsze dopiero przed nami, a szczytu należy spodziewać się w najbliższych tygodniach. Potem wzrost cen ma ograniczyć m.in. tarcza antyinflacyjna i stabilizacja cen części surowców energetycznych.

Inflacja w 2022 roku

Prognozą na obecny rok podzielili się ekonomiści Pekao, ostrzegając, że to nie koniec problemu rosnących cen.

Z tego względu spodziewamy się, że inflacja bazowa dalej będzie rosnąć. Przy działaniu Tarcz do lipca zakładamy średnioroczną inflację na 2022 r. w wysokości 7,3 proc. ze szczytem ok. 9 proc. już w styczniu - informuje Bank Pekao.

Wzrost cen od lutego chwilowo wyhamuje, lecz jak informuje szef NBP Adam Glapiński, inflacja wiosną znów zacznie rosnąć, osiągając w czerwcu poziom 8,3 proc.

Rachunki za energię elektryczną i gaz dla gospodarstw domowych od 2022 rok wzrosną przeciętnie odpowiednio o ok. 24 proc. i 54 proc. W całym 2022 r. znacząco wyższe będą również ceny opału (efekt wzrostu cen węgla na rynkach światowych), energii cieplnej (wskutek wzrostu cen uprawnień do emisji CO2), a także ceny żywności - zapowiada Glapiński.

Najbliższe miesiące pokażą, czy tarcza inflacyjna pozwoli choć częściowo uratować nasze portfele. Zdaniem ekspertów to tylko próba chwilowego przykrycia problemu.