18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

przyszła kryska...

KRYSTYNA PAWŁOWICZ TRAFI ZA KRATKI? 12 polityków PiS przed sądem

Emilia Waszczuk
19.11.2021  12:17
Krystyna Pawłowicz i jej kumple z PiS trafią za kratki?
Krystyna Pawłowicz i jej kumple z PiS trafią za kratki? Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Czołowi politycy PiS staną przed sądem za szerzenie nienawiści. Krystynie Pawłowicz, Beacie Mazurek, Piotrowi Glińskiemu i innym grozi odsiadka.

To może zatrząść polską sceną polityczną i pogrążyć partię Jarosława Kaczyńskiego. Do sądu rejonowego dla Warszawy Mokotów trafił akt oskarżenia przeciwko 12 ważnym politykom PiS. Wśród oskarżonych są między innymi byłe posłanki Krystyna Pawłowicz i Beata Kempa czy minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Politycy PiS oskarżeni są o szerzenie nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych. Podobne przestępstwa powinny być ścigane z urzędu, jednak prokuratura przez trzy lata odmawiała podjęcia jakichkolwiek działań.

Politycy PiS nawoływali do nienawiści?

Akt oskarżenia dotyczy bowiem działań polityków PiS z 2018 roku, kiedy to wyprodukowany i emitowany był spot wyborczy partii pt. "Bezpieczny samorząd". Już wtedy materiałem zainteresowali się pracownicy Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. O możliwości popełnienia przestępstwa przez polityków PiS informowali prokuraturę, ta jednak uparcie tematem zająć się nie chciała. Bój o postawienie polityków przed sadem trwał kolejne trzy lata.

Po wyczerpaniu drogi odwoławczej i po uzyskaniu sądowego potwierdzenia prawa do występowania w tej sprawie w charakterze pokrzywdzonego - przed miesiącem Rafał Gaweł (szef OMZRiK - red.) uzyskał prawo do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia z którego skorzystał

- czytamy na Facebooku organizacji.

Politycy PiS za kratki?

Proces przeciw 12 politykom PiS nie ma charakteru cywilnego, "chodzi o akt oskarżenia w postępowaniu karnym" - zaznaczają pozywający. Krystyna Pawłowicz, Beata Kempa, Joanna Lichocka, Patryk Jaki, Beata Mazurek, Piotr Gliński, Paweł Szafernaker i inni politycy PiS odpowiadać mają z art. 256 kodeksu karnego i grozi im kara do 2 lat bezwzględnego pozbawienia wolności.
Wszyscy oskarżeni w 2018 roku brali udział w produkcji i/lub rozpowszechniali nawołujący do nienawiści spot wyborczy PiS.