18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

sondaż

Kaczyński kupił Polaków Nowym Ładem! Naobiecywał i już go kochają

Emilia Waszczuk
20.05.2021  19:40
Jarosław Kaczyński cieszy się jak dziecko, bo już wie, że kiełbasa wyborcza przekonała kubki smakowe wyborców
Jarosław Kaczyński cieszy się jak dziecko, bo już wie, że kiełbasa wyborcza przekonała kubki smakowe wyborców Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Spodobała się Polakom wizja Polski mlekiem i miodem płynącej. Jarosław Kaczyński ogłosił Polski Ład, a obywatele poszli za nim w ciemno, nie czekając na konkrety. Jest pierwszy sondaż po nowych obietnicach PiS.

Jest pierwszy sondaż przeprowadzony już po ogłoszeniu Polskiego Ładu. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki 15 maja naobiecywali Polakom kokosów, a Polacy łyknęli przynętę. Zaraz po tym, jak najważniejsi politycy PiS rozdawali kiełbasę wyborczą, IBRIS przeprowadził dla Polsatu sondaż wyborczy. I już - znowu - widać, jak duży wpływ ma na preferencje wyborcze dawanie ryby zamiast wędki.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłaby je Zjednoczona Prawica. PiS i spółka mogą liczyć na poparcie aż 34,4 procent wyborców. To wzrost o aż 2 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jak widać, obietnice rozdawnictwa, choć na razie bez jakiegokolwiek pokrycia, już procentują.

Sondaż wyborczy. PiS wygrywa, co z resztą?

Drugie miejsce w walce o władzę przypada Szymonowi Hołowni i jego Polsce 2050. Showman TVN raz na zawsze zdaje się ukradł pozycję najmocniejszego opozycjonisty i zrzucił KO na trzecie miejsce. Polska 2050 mogłaby liczyć w głosowaniu na 20,4 procent głosów, notując tym samym wzrost poparcia aż o 4,7 pkt. KO z kolei leci na łeb na szyję - w maju zawierza im już zaledwie 14,2 proc. wyborców - o 2 pkt mniej, niż miesiąc wcześniej.

Kto jeszcze i z jakim wynikiem mógłby liczyć na miejsce w Sejmie? Tradycyjnie już na czwartym miejscu plasuje się Lewica z wynikiem 9,5 proc., a na piątym Konfederacja z wynikiem 6,9 proc. Tym razem udaje się też PSL-Koalicji Polskiej - notują wynik 5,2 proc. głosów.

I jeszcze jedna, dość smutna wiadomość. Losy Polski i Polaków obchodzą dziś zaledwie 50,2 proc. obywateli - tylko tyle deklaruje swój udział w wyborach.

Czytaj także
Przeczytaj więcej