18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"twój ból..."

Kaczyński ponad prawem? Skandaliczna decyzja prokuratury

03.08.2020  12:34
jarosław kaczyński stoi ponad prawem?
jarosław kaczyński stoi ponad prawem? Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Kolejny raz Jarosław Kaczyński unika nie tylko odpowiedzialności, ale także jakiegokolwiek zainteresowania śledczych. Prezesa PiS prawo nie obowiązuje?

10 kwietnia, mimo panujących w Polsce surowych restrykcji w związku z epidemią koronawirusa, Jarosław Kaczyński postawił się ponad prawem. Złamał przy tym co najmniej kilka zakazów (stanowionych prawem przyjętym przez jego partię) - od zgromadzeń (w jednym miejscu mogły przebywać dwie osoby), przez brak dystansu społecznego, po takie kuriozum, jak zakaz odwiedzania cmentarzy.

Kaczyński najpierw pojawił się wraz ze świtą na Placu Piłsudskiego w Warszawie, później zrobił objazd po zamkniętych z powodu epidemii nekropoliach. Jego zachowanie oburzyło Polaków, którzy nie mogli wychodzić z domów - ba, zakazano nawet udziału w pogrzebach. Konsekwencji jednak polityk nie poniesie.

Kaczyński ponad prawem?

Skargę na prezesa PiS postanowili wnieść pracownicy Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Oskarżyli Jarosława Kaczyńskiego o zorganizowanie publicznego spotkania mimo zakazu i o złamanie licznych obostrzeń.

Sprawą miała zająć się Prokuratura Okręgowa w Warszawie. I się zajęła - z marszu odmówiła jakiegokolwiek śledztwa i choćby próby pociągnięcia łamiącego prawo polityka do odpowiedzialności.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie Jarosława Kaczyńskiego, który w czasie pandemii organizował publiczne spotkania, nie zachowując środków ostrożności. Bez masek, bez zachowania odstępu pomiędzy uczestnikami pojawił się najpierw na Placu Piłsudskiego w Warszawie, a później wjechał limuzyną na Cmentarz Powązkowski.

W tym samym czasie miliony Polaków nie miały prawa wyjść z domu, czy odwiedzić grobów bliskich. Prokuratura Okręgowa w Warszawie właśnie oficjalnie przyznała, że zwykły poseł Kaczyński ma większe prawa niż reszta Polaków.

Charakterystyczne, że prokurator nawet nie pofatygował się uzasadnić swojej decyzji

- czytamy na Facebooku OMZRiK.

W mediach społecznościowych pojawiły się skany decyzji prokuratury. Dowiemy się z nich, że mimo nałożonych ograniczeń, łamanie ich nie było przestępstwem. Każdy z zarzutów prokuratura odrzuca, uznając, że zachowanie Jarosława Kaczyńskiego "nie stanowiło znamion czynu zabronionego".

OMZRiK przygotowuje zażalenie w sprawie decyzji prokuratury.

Przeczytaj więcej
Komentarze