18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ustawa o obronie ojczyzny

Polska szykuje się do wojny. Kaczyński: "odeprzeć atak"

22.02.2022  15:39
Kaczyński zapowiada budowę armii. Ustawa o obronie ojczyzny
Kaczyński zapowiada budowę armii. Ustawa o obronie ojczyzny Fot: Piotr Molecki/East News

Rząd PiS przygotowuje kraj do wojny Rosja-Ukraina, a może nawet do inwazji Rosji na Polskę. Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński skomentował obrady, na których został przyjęty projekt ustawy o obronie ojczyzny. Zaczynamy budować armię, by odeprzeć ewentualny atak Rosji?

Polska przygotowuje się do wojny w Europie i został przyjęty projekt ustawy o obronie ojczyzny. Wicepremier Jarosław Kaczyński. Mówił o potrzebie posiadania przez Polskę sił zbrojnych, które będą zdolne odeprzeć atak, a nawet zapobiec atakowi. Wyjaśnił, że wspomniana ustawa ma nie tylko uporządkować bardzo dziś zagmatwane prawo odnoszące się do kwestii obrony państwa, znosząc 14 ustaw, ale jej celem jest stworzenie podstaw prawnych i instrumentów finansowych, by móc radykalnie rozbudować polską armię. Prezes PiS doprecyzował, że nie chodzi jedynie o liczbę żołnierzy, ale przede wszystkim o modernizację uzbrojenia.

Kaczyński mówi o sankcjach. Putin już drży?

Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej stwierdził, że w Rosję trzeba uderzyć sankcjami, które obejmą samego prezydenta Putina oraz rosyjskich oligarchów. Jego zdaniem, sankcje powinny dotyczyć finansów, a konkretnie Nord Stram 1 i Nord Stream 2. Jest jednak świadomy, że „Rosja cofnie się szybko, bo ma dzisiaj bardzo duże zapasy środków”.

Pierwsza dawka sankcji musi być potężna, bo w przeciwnym razie trudno się spodziewać, żeby Rosja się cofnęła. To jest Nord Stream 1 i Nord Stream 2. To są sankcje w sferze finansów. To jest wyłączenie systemu rozliczeniowego. To jest szereg sankcji osobistych. W moim przekonaniu powinny one obejmować także samego Putina. Jeśli zachód nie zdecyduje się na takie posunięcia to będziemy mieli nowy, dużo gorszy niż przez ostatnie kilkadziesiąt lat, świat – powiedział Kaczyński.

Szef MON Mariusz Błaszczak na antenie Programu 1 Polskiego Radia również stwierdził, że „tylko poważne sankcje mogą zatrzymać odbudowę imperium rosyjskiego przez Władimira Putina”. Na razie oczekujemy, że te sankcje zostaną wprowadzone przez inne państwa.

Polska musi dysponować siłami zbrojnymi adekwatnymi do tej sytuacji, która dzisiaj jest. To znaczy, siłami, które będą zdolne odeprzeć atak i które będą na tyle silne, by do tego ataku nie doszło. By ich siła odstraszająca wystarczyła, aby do takiego ataku zniechęcić – powiedział mediom Jarosław Kaczyński.