Cierpi, a NFZ robi go w konia

Kaczyńskiego czeka poważna operacja!

Wojciech Kozicki
09.03.2021  18:09
Kaczyńskiego czeka poważna operacja! NFZ odwołuje zabiegi i leczenie
Kaczyńskiego czeka poważna operacja! NFZ odwołuje zabiegi i leczenie Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

Prezes Jarosław Kaczyński od dawna narzeka na swój stan zdrowia. Jego kolana są wręcz zdewastowane jak polska gospodarka po lockdownie i czeka go kolejna operacja. Okazuje się, że cierpienie będzie trwało, bo z powodu trzeciej fali pandemii, zabieg chirurgiczny prezesa PiS został przełożony.

Jarosław Kaczyński w udręce i męczarniach. Choć niewielkiej postury, sam dźwiga ciężki los całej Polski, więc nie ma się co dziwić, że wysiadły mu kolana. Pod koniec 2019 r. przeszedł operację wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego w jednej nodze, ale konieczna jest wciąż operacja drugiego kolana. Jak donosi Super Express, mały książę z Żoliborza ma problem, bo z powodu trzeciej fali COVID-19, wiele planowanych zabiegów zostało zawieszonych.

Kaczyńskiego czeka operacja kolana. Cierpienie prezesa

Jak czytamy na stronie NFZ, zalecenie dotyczy m.in. endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów torakochirurgicznych, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, dużych zabiegów torakochirurgicznych, histerektomii oraz nefrektomii. Ma to zapewnić więcej miejsc w szpitalach dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia.

W związku z rozwojem epidemii koronawirusa, na polecenie Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo – ogłosił Narodowy Fundusz Zdrowia.

O planowanej operacji kolana Jarosława Kaczyńskiego pisaliśmy już w 2019 roku i wciąż była odwlekana w czasie. W międzyczasie trwała rehabilitacja po poprzedniej operacji, wicepremier momentami chodził o kulach. Anonimowy informator Super Expressu ujawnił wówczas, że prezes PiS bierze silne leki przeciwbólowe, a kolana boli go jak Rydzyk... to znaczy JAK DIABLI!

Operacja kolana i możliwe zagrożenia

Operacja kolana to nie są żarty. Oczymlekarze.pl ostrzega, że 18% opublikowanych badań opisuje wystąpienie powikłań pooperacyjnych po wspomnianym zabiegu. Są to np. zakażenia powierzchniowe i głębokie miejsca operowanego, zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich oraz uszkodzenia nerwów kończyny. Ostrzega również, że spośród niemal 100 tys. pacjentów w okresie pierwszych 4 lat po operacji każdego roku zmarło 148 osób, co daje łączną liczbę 600 zgonów.

Podczas zabiegu chirurg usuwa uszkodzoną tkankę chrzęstną oraz niewielkie fragmenty kości tworzące staw. Następnie na ich miejsce wstawia sztuczny staw z metalu i polietylenu i mocuje go za pomocą kleju kostnego (tzw. cementu). Jeśli po operacji nie wystąpią komplikacje, pacjent spędza w szpitalu mniej więcej 5 dni, po czym przez miesiąc wraca do zdrowia w domowym zaciszu. Do normalnej aktywności powrócić może z kolei w ciągu 2-3 miesięcy - oczymlekarze.pl opisuje zabieg wszczepienia endoprotezy kolana.
Czytaj także