18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Zagraża nam wojna"

Konfederacja chce kary śmierci za zdradę stanu

20.12.2021  14:53
Kara śmierci za zdradę stanu? Konfederacja chce zabijać
Kara śmierci za zdradę stanu? Konfederacja chce zabijać Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Kara śmierci w Polsce? Konfederacja domaga się przywrócenia najsurowszej kary w przypadku zdrady stanu. Politycy uważają, że Emil Czeczko, czyli polski żołnierz, który uciekł na Białoruś, powinien zostać uśmiercony.

Powraca temat przywrócenia kary śmierci w Polsce. Szef parlamentarnego koła Konfederacja Jakub Kulesza w poniedziałek ogłosił, że w Polsce w trybie pilnym powinna wrócić najsurowsza kara za dopuszczenie się zdrady stanu. Jego zdaniem, kara śmierci jest potrzebna ze względu na charakter i tempo współczesnych konfliktów. Podkreślił, że przewidziana obecnie kara do 10 lat więzienia za zdradę jest "kuriozalna". 

Konfederacja: kara śmierci za zdradę stanu

Przypominamy, że w piątek pojawiły się pierwsze informacje o polskim żołnierzu, który porzucił służbę i zdezerterował na Białoruś. Białoruski Państwowy Komitet Graniczny (GPK), odpowiednik polskiej Straży Granicznej podał, że Polak poprosił o azyl na Białorusi. Obecnie udziela wywiadów białoruskim mediom, z których opinia publiczna dowiaduje się m.in., że polscy żołnierze strzelają w tył głowy imigrantom stojącym nad wykopanymi dla nich dołami.

Według wielu analityków, wojna jaka może nam zagrażać, będzie to wojna szybka, w której kluczowe będą elementy wysokich morale, zabicia ducha walki, w zasadzie na poziomie informacyjnym. Żeby taką wojnę wygrać musimy mieć karę śmierci za dezercję w trakcie wojny. Domagamy się przywrócenia kary śmierci za zdradę stanu, za dezercję, ponieważ jeden dezerter może uczynić więcej szkód niż tysiąc żołnierzy przeciwnika – wyjaśnił Kulesza na konferencji w Sejmie.

Konfederacja uważa, że kara śmierci za zdradę stanu pozwoli zabezpieczyć się przed kolejnymi dezercjami. Kara śmierci w naszym kraju została zniesiona 1 września 1998 roku, wraz z wejściem w życie nowego Kodeksu karnego z 1997.

Sytuacja, którą mamy na granicy, jest sytuacją quasi frontową. W tej właśnie sytuacji, gdy wojna toczy się nie tylko na poziomie bezpośrednich działań wojskowych, ale toczy się to starcie bezpośrednio w mediach, w przestrzeni propagandowej, informacyjnej, takie działanie musi być ukarane z najwyższą surowością – dodał Robert Winnicki.