18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jesteśmy uratowani

Szczepionka na COVID-19 lada moment?! Wiceminister PODAŁ DATĘ

12.10.2020  21:53
Szczepionka na COVID-19 już powstaje
Szczepionka na COVID-19 już powstaje Fot: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER

Szczepionka na COVID-19 od początku pandemii w Polsce i na świecie jest zdecydowanie najbardziej wyczekiwanym produktem. Wiceminister podał datę, kiedy trafi ona w ręce medyków - i tym samym - potrzebujących Polaków.

Szczepionka na COVID-19 jest prawdopodobnie najbardziej wyczekaną nowinką medyczną od wielu lat. Kiedy koronawirus zbiera śmiertelne żniwo, a tylko dzisiaj odnotowano aż 4394 nowych zakażeń, wszyscy mamy nadzieję, że już wkrótce los się odmieni. By tak było, potrzebujemy odporności na chorobę, która pustoszy nasz kraj i cały świat.

Szczepionka na COVID-19 już wkrótce będzie w użyciu?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał w końcu termin, w którym możemy się spodziewać szczepionki na COVID-19. Jeśli będzie ona skuteczna, możliwe, że do końca roku 2021 pozbędziemy się problemu koronawirusa i zapomnimy o ciężkich czasach pandemii, które dały się nam wszystkim mocno we znaki.

Jestem optymistą, myślę, że koniec grudnia, początek stycznia to ten czas, kiedy ona się pojawi

- przekonywał polityk w rozmowie z Radiem PLUS, pytany o datę rozpoczęcia szczepień na COVID-19.

Wiceminister podkreślał, że Polska w sprawie szczepionek na koronawirusa jest w kontakcie z Unią Europejską. Aktualnie trwa ogromny przetarg na wielomilionowe ilości specyfiku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nasz kraj otrzyma na początek nawet 20 mln porcji. W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby najbardziej narażone na zakażenie i ciężki przebieg COVID-19, a więc pracownicy służby zdrowia i osoby starsze. 

To jest duży przetarg. Firmy, które produkują szczepionki, są mniej więcej na podobnych etapach, więc czy szczepionka będzie ze Stanów Zjednoczonych, czy z Europy, to myślę, że będzie ona w podobnym czasie

– podkreślał wiceminister Kraska.

Jednocześnie optymistyczny wiceminister jest przekonany, że jeśli dzienny przyrost zakażeń utrzyma się na poziomie 4-5 tys. przypadków, to służba zdrowia sobie z tym poradzi. Tymczasem cała Polska ma obawy, że jeszcze chwila i czeka nas pamiętny, przerażający scenariusz włoski. Oby nie doszło do takich dramatów.

Przeczytaj więcej
Komentarze