18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronamasakra trwa

Kiedy luzowanie restrykcji? Niedzielski rozwiewa nadzieje

Emilia Waszczuk
11.01.2021  18:56
Kiedy luzowanie obostrzeń? Złe wieści
Kiedy luzowanie obostrzeń? Złe wieści Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Macie dość pandemii i obostrzeń? Przykro nam, końca nie widać. Minister zdrowia Adam Niedzielski rozwiewa nadzieje - luzowania restrykcji nie będzie, nawet jeśli liczba zakażeń spadnie.

Pandemia trwa i się nie wynosi, Ministerstwo Zdrowia podejmuje kolejne decyzje odnośnie obostrzeń, szczepienia wleką się jak żółw, a Polacy czekają. Czekamy na szczepionki, na pokonanie pandemii, albo chociaż na minimalny powrót do normalności i zniesienie choćby części obostrzeń.

Czy są jakiekolwiek widoki na to, że od lutego (albo nieco później) wrócimy do części aktywności? Minister zdrowia Adam Niedzielski nie ma dla nas dobrych wieści.

Pandemia w Polsce. Bez szans na odmrożenie gospodarki?

Choć plany Ministerstwa Zdrowia zakładały powrót do żółtych i czerwonych stref, jeśli dzienna liczba zakażeń spadnie, dziś z tych planów pozostały jedynie mgliste wspomnienia. Rządzący ani myślą dostosowywać się do własnych założeń i planują w najlepsze kontynuować narodową kwarantannę.

W poniedziałek minister zdrowia pytany był o to, kiedy zaczniemy wracać do normalności. Nie zaczniemy - a przynajmniej nie szybko.

Na pewno nie można liczyć, że w przypadku ustabilizowanej sytuacji, zakładając optymistycznie, że będziemy nadal na poziomie średnim około 10 tys. zachorowań, dokonamy jakiegoś kolejnego odważnego kroku, dużego poluzowania

- powiedział Adam Niedzielski.
Minister zdrowia twierdzi, że ustabilizowana sytuacja w Polsce nie może wpłynąć na luzowanie obostrzeń - wszak wirus czai się tuż za rogiem i tylko czeka, aż popełnimy błędy.

Wyliczył więc, co nie pozwala rządowi na otwarcie kin, muzeów czy restauracji. To między innymi:

  • nadciągająca trzecia fala, co już widać w kolejnych krajach Europy,
  • zagrożenie niewydolnością służby zdrowia (choć dziś podobno radzi sobie ona świetnie)
  • liczba zlecanych i wykonywanych codziennie testów na obecność SARS-COV-2, a ta ostatnio nieznacznie wzrosła.

Minister zdrowia straszy trzecią falą pandemii

Adam Niedzielski jest niemal pewny - trzecia fala koronawirusa prędzej czy później Polskę dopadnie, a my tylko ją przyspieszymy luzując obostrzenia. Jeśli zrobimy to teraz, czeka nas paraliż gorszy niż w październiku i listopadzie, gdy osiągnęliśmy maksimum 27 tysięcy zakażeń dziennie. 

Nie chcę myśleć, co będzie, jeżeli wystartujemy z poziomu 10 tys. czy mniej więcej tyle. Gdzie wtedy będzie szczyt i co to będzie oznaczało dla wydolności systemu opieki zdrowotnej...

- powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Historia wakacji pokazuje, że nadmierne luzowanie, rozprężenie postawy społecznej niestety może powodować eksplozję pandemiczną - dodał.

A my tylko tak nieśmiało przypomnimy... Wakacje, lipiec, słońce praży, a premier Mateusz Morawiecki ogłasza: pokonaliśmy koronawirusa, on jest w odwrocie i nie trzeba się go bać. Sytuacja jest w miarę stabilna, po czym we wrześniu dzieci wracają do szkół, a pod koniec miesiąca wybucha druga fala pandemii.