18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polityczna walka

Kiedy termin wyborów? Opozycja walczy o zaskakującą datę

Wojciech Kozicki
26.05.2020  19:04
Termin wyborów w sierpniu? Opozycja rzuca się jak ryba w podbieraku
Termin wyborów w sierpniu? Opozycja rzuca się jak ryba w podbieraku Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Gdyby wybory prezydenckie były operacją chirurgiczną, pacjent nie miałby szans na przeżycie. Politycy walczą o termin, wciąż go przekładając i rzucając sobie kłody pod nogi. Sądziliśmy, że głosowanie na prezydenta odbędzie się w czerwcu, ale opozycja raczej do tego nie dopuści.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Trzy połączone komisje senackie wznowiły dziś prace nad ustawą ws. organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) ogłosiła, że „jesteśmy w głębokim kryzysie konstytucyjnym” i uważa, że marszałek Sejmu Witek nie powinna decydować o terminie wyborów.

Elżbieta Witek kontra Tomasz Grodzki

Elżbieta Witek oburzyła się natomiast i zagrzmiała, że czuje się oszukana przez Senat i marszałka Grodzkiego, który przetrzymuje ustawę ws. wyborów. Czy zamierza robić to przez 29 dni?

Nie można sobie konstytucją manewrować jak się komu podoba, konstytucja jasno i wprost mówi o tym, że wybory prezydenckie muszą odbyć się w określonym terminie, ten termin to jest 6 sierpnia, kiedy kończy się kadencja obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Nie może być tak, że po 6 sierpnia nie będziemy mieć głowy państwa – powiedziała Witek w Sejmie.

Tymczasem Tomasz Grodzki zwleka, ponieważ ustawa ws. wyborów hybrydowych „z godziny na godzinę budzi coraz więcej wątpliwości konstytucyjnych". Zarządził, że Senat dopiero w przyszłym tygodniu będzie głosował nad ustawą. Przedstawiciele opozycji najwyraźniej mają jakiś mroczny plan. Z ich strony padł już wstępny termin wyborów i jest to spore zaskoczenie.

Konstytucja nic nie mówi o tym, że uchwała PKW stwierdzająca brak możliwości głosowania kandydatów stanowi podstawę ogłoszenia nowych wyborów. Art. 128 jest precyzyjny i przewiduje sytuację, że wybory mogą być zarządzone na inny termin – w razie opróżnieniu urzędu prezydenta – nie później niż w 14 dniu po opróżnieniu urzędu, a data ma być wyznaczona w ciągu 60 dni od tej daty. W związku z tym, okienko konstytucyjne do zarządzenia nowych wyborów otwiera się 6 sierpnia – powiedziała Morawska-Stanecka. (Onet.pl)

Zagłosuj

Na kogo zagłosujesz w wyborach prezydenckich?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze