18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ostry konflikt

Kolejna awantura w PiS! Kaczyński już nie chce jaj!

12.06.2021  11:27
Prezes PiS chce zakończyć jajowe Eldorado
Prezes PiS chce zakończyć jajowe Eldorado Fot: Jan BIELECKI/East News

Parlament Europejski zagłosował za zakazem chowu klatkowego. Na "tak" zagłosowali europosłowie PiS na wyraźne polecenie Jarosława Kaczyńskiego. Ministerstwo Rolnictwa od początku sprzeciwiało się temu pomysłowi.

Przegłosowana rezolucja Parlamentu Europejskiego zakłada, że od 2027 na terenie całej UE będzie obowiązywał zakaz chowu klatkowego. Pomysł nie podoba się części polityków Zjednoczonej Prawicy.

Była mała awantura w gronie europosłów PiS. Większość z nich chciała głosować przeciwko rezolucji, bo w Polsce ten chów jest bardzo rozwinięty. Ale ostatecznie zagłosowali "za" - przekazał anonimowy rozmówca portalowi gazeta.pl.

Politycy Zjednoczonej Prawicy podkreślają, że chów klatkowy dominuje w Polsce, a nasz kraj zajmuje 6. miejsce w produkcji jaj spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Co dziesiąte jajko w UE zostało zniesione przez polską kurę.

Jarosław Kaczyński pozbędzie się jajek

Jak informuje gazeta.pl, Jarosław Kaczyński wiedział o planowanym głosowaniu i postanowił przyłożyć do niego rękę. Prezes PiS za pośrednictwem europosła Zbigniewa Kuźmiuka przekazał pozostałym politykom, że mają zagłosować za rezolucją. Zdaniem wicepremiera "właściciele ferm to żadni rolnicy, ale obszerniacy i przemysłowcy".

Przeciwko rezolucji było polskie Ministerstwo Rolnictwa. Jak twierdzą krytycy nowego prawa, fermy zostaną przeniesione poza Unię Europejską, czyli na przykład na Ukrainę.

Czytaj także