18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

polska zaściankiem Europy?

POLSKA W KOSZMARNYCH TARAPATACH. Homofobia polityków wyjdzie nam bokiem?

Emilia Waszczuk
15.07.2021  17:13
Unia Europejska kontra polscka homofobia. Halo PiS, mamy problem!
Unia Europejska kontra polscka homofobia. Halo PiS, mamy problem! Fot: Bartosz Staszewski/East News

Czarne, coraz czarniejsze chmury nad Polską. Zaraz po miażdżącym wyroku TSUE Komisja Europejska poinformowała o kolejnym postępowaniu przeciw Polsce. Tym razem UE zarzuca nam łamanie praw człowieka.

W 2019 roku w części polskich gmin samorządy przyjęły uchwały o "powstrzymaniu ideologii LGBT", stając się tym samym "strefami wolnymi od LGBT". Pomysł ten oklaskiwali między innymi politycy partii rządzącej, a sam prezydent Andrzej Duda publicznie odczłowieczał osoby nieheteronormatywne. Dopiero gdy okazało się, że homofobia powoduje utratę wieloletnich partnerów czy środków z Unii Europejskiej, część samorządowców z uchwał się wycofała. W wielu regionach dalej jednak obowiązują.

Strefom wolnym od LGBT i szerzącej się w Polsce homofobii od dawna przygląda się Unia Europejska. W czwartek 15 lipca okazało się, że z przyglądaniem się koniec - pora przejść do działania.

Unia Europejska kontra homofobia w Polsce

Jak poinformowała niemiecka europosłanka Terry Reintke, od dawna walcząca o równość dla społeczności LGBT+, Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciwko Polsce i Węgrom. Zaczyna się polityka zero tolerancji dla dyskryminacji.

Komisja Europejska wszczyna trzy postępowania przeciwko Polsce i Węgrom. Dotyczą one naruszeń praw podstawowych społeczności LGBT+. Trwało to zbyt długo, ale presja się opłaciła. To ważny krok. Walka trwa

- napisała w czwartek Terry Reintke na Twitterze.

Komisja Europejska daje Polsce i Węgrom dwa miesiące na ustosunkowanie się do zarzutów. Jeśli tłumaczenia krajów nie będą wystarczające, zostanie wszczęte postępowanie w Trybunale Sprawiedliwości.

Równość i poszanowanie godności i praw człowieka są podstawowymi wartościami UE zapisanymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Komisja wykorzysta wszelkie dostępne jej instrumenty, aby bronić tych wartości

- podała KE w specjalnym komunikacie.

W przypadku Polski Komisja uważa, że władze polskie nie ustosunkowały się w pełni i w odpowiedni sposób do zapytania Komisji dotyczącego charakteru i wpływu uchwał dotyczących tzw. stref wolnych od ideologii LGBT przyjętych przez kilka polskich regionów i gmin - czytamy.

Polska to kraj tolerancyjny? Jest reakcja PiS

Pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania Anna Schmidt twierdzi, że partia nie ma sobie nic do zarzucenia, a wyjaśnienia w sprawie "stref wolnych od LGBT" popłynęły już do Komisji Europejskiej wiosną.

KE wystosowała pismo ws. uchwał, na które odpowiedzieliśmy we wskazanym terminie, czyli w kwietniu 2021 r. Jesteśmy także w kontakcie z KE w tej sprawie

- napisała na Twitterze, nie zdradziła jednak, co rząd postanawia zrobić dalej...

To już kolejna sprawa rozgrywająca się przeciw Polsce - również w czwartek TSUE wydał wyrok przesądzający o nielegalności Izby Dyscyplinarnej i łamaniu praworządności przez polskie władze.

Czytaj także
Przeczytaj więcej