18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

WAŻNE!

POTĘŻNE KARY DLA POLSKI! KE nie ma litości

Emilia Waszczuk
07.09.2021  12:27
Polska w tarapatach! Będą kary z UE i kolejny wyrok TSUE
Polska w tarapatach! Będą kary z UE i kolejny wyrok TSUE Fot: FRANCOIS LENOIR/AFP/East News

Komisja Europejska żąda nałożenia na Polskę potężnych kar finansowych za łamanie prawa. Głównym powodem jest niedostosowanie się do wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej.

W Polsce działa nielegalnie utworzona Izba Dyscyplinarna, praworządność jest nagminnie łamana, dochodzi do wielkich nadużyć - zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i 14 lipca nakazał całkowite zawieszenie funkcjonowania organu. Rząd polski się tym wyrokiem wielce oburzył, wszak nikt nie będzie politykom PiS mówił, co jest dobre a co złe, zaś szefowa Sądu Najwyższego zdecydowała o częściowym wstrzymaniu prac ID. To jednak nie wystarczyło.

We wtorek 7 września Komisja Europejska poinformowała, że podjęto decyzję o skierowaniu sprawy łamania prawa przez Polskę do TSUE. KE chce nałożenia na niepokornych członków Wspólnoty olbrzymich kar finansowych.

Kary dla Polski za łamanie prawa Unii Europejskiej

Wiceszefowa KE Vera Jourova poinformowała, że Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości o ukaranie Polski w związku z "niezastosowaniem środków tymczasowych nakazujących zawieszenie Izby Dyscyplinarnej". - Polski rząd nie podjął wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania orzeczenia Trybunału - czytamy we wniosku.

To nie koniec kłopotów, bo poza potencjalnymi karami, w TSUE wszczęte ma zostać kolejne postępowanie w sprawie naruszenia prawa Unii Europejskiej poprzez "niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE z 15 lipca, stwierdzającego, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym" - podaje TVN24.

Orzeczenia TSUE muszą być przestrzegane w całej Unii. Jest to konieczne do budowania i pielęgnowania niezbędnego wzajemnego zaufania zarówno między państwami członkowskimi, jak i obywatelami. Jesteśmy gotowi do współpracy z polskimi władzami, aby znaleźć wyjście z tego kryzysu

- poinformowała Vera Jourova na Twitterze.