18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kaczyński szuka dziedzica

Zmiany w PiS. Co dalej z Morawieckim?

Wojciech Kozicki
30.09.2020  09:00
Koniec Kaczyńskiego nadchodzi - kto będzie nowym władcą PiS?
Koniec Kaczyńskiego nadchodzi - kto będzie nowym władcą PiS? Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East news

Nadchodzą zmiany w polskiej polityce. Jarosław Kaczyński to niekwestionowany samiec alfa w Sejmie i kilka dni temu zaprowadził dyscyplinę w Zjednoczonej Prawicy. Teraz bierze się za porządki we własnym stadzie. Czy Mateusz Morawiecki dostanie upragniony awans i zostanie następcą prezesa?

Jarosław Kaczyński nie będzie rządził wiecznie, choć niektórzy pewnie tak myślą. Od dawna mówi się, że jego następcą ma zostać właśnie Mateusz Morawiecki i lada moment czeka go polityczny awans  - kiedy to nastąpi? Okazuje się, że premier musi jeszcze trochę poczekać na nowe stanowisko. Czy to element politycznej gry prezesa?

Zmiany w PiS

7 listopada rozpocznie się Wyborczo-statutowy kongres Prawa i Sprawiedliwości. WP.pl informuje, że wybrany zostanie wtedy prezes PiS, ale wiadomo oczywiście, że Jarosław Kaczyński nie odda stanowiska. Na kongresie zostaną także zatwierdzone nowe składy dyscyplinarnego sądu koleżeńskiego, komisji rewizyjnej i Rady Politycznej formacji rządzącej. Następnie Rada Polityczna na wniosek Kaczyńskiego wybierze nowe prezydium PiS, a więc wiceprezesów partii i członków kilkudziesięcioosobowego Komitetu Politycznego PiS.

Obecnie wiceprezesami PiS są europosłowie Beata Szydło i Joachim Brudziński, ministrowie - Mariusz Kamiński (MSWiA) i Mariusz Błaszczak (MON), były szef MON Antoni Macierewicz oraz odchodzący z tej funkcji do zarządu Narodowego Banku Polskiego) były sekretarz stanu w KPRM Adam Lipiński.

Jak wynika z naszych informacji, wiceprezesami partii po jesiennych wyborach pozostaną Szydło, Brudziński, Kamiński i Błaszczak (polityczna przyszłość Macierewicza, jak pisaliśmy, nie jest pewna) – pisze Wirtualna Polska. 

Morawiecki władcą PiS?

Mateusz Morawiecki wkrótce będzie mógł się przedstawiać jako wiceprezes PiS. Jego wybór na to stanowisko miał odbyć się właśnie 7 listopada. Jak jednak ujawnia wspomniany portal, wybór wiceprezesów PiS ma zostać przeprowadzony innym razem.

Czy to kara dla Morawieckiego za rzekomy konflikt z Ziobrą? A może po prostu wszechwładny prezes PiS uznał, że Morawiecki jeszcze nie jest godzien przejąć władzy?

Zagłosuj

Czy wybory zostały sfałszowane?

Liczba głosów:

Czytaj także
Przeczytaj więcej