18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nie stać nas

KONIEC 500 PLUS przez pandemię. Polska nie ma pieniędzy

Emilia Waszczuk
21.09.2020  19:21
PiS zabierze 500 plus? Polski nie stać na socjal
PiS zabierze 500 plus? Polski nie stać na socjal Fot: MONKPRESS/East News

Epidemia koronawirusa SARS-COV-2 zabierze Polakom Pieniądze? ZPP publikuje druzgocący raport - trzeba ograniczyć socjale, w tym 500 PLUS i 13. emeryturę.

Wielki kryzys, szybująca inflacja i groźba kolejnego lockdownu, spowodowanego jesienno-zimową falą epidemii koronawirusa SARS-COV-2. Polska już teraz jest koszmarnie zadłużona i musi szukać dodatkowych środków. A stan ten może się jeszcze pogłębić.

Stąd właśnie pomysł rezygnacji z wypłacania 500 plus wszystkim dzieciom. Ucierpieć mogą też 13. i 14. emerytura oraz program "Dobry start". O stanowcze kroki i odważne decyzje apeluje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Rząd ich posłucha?

Koniec 500 plus na każde dziecko?

W ostatnich tygodniach rząd przyjął nowelizację budżetu, która zakłada dług w wysokości 100 miliardów złotych! To jednak założenia optymistyczne, bo jeśli nie uda się wygenerować przychodów w założonej wysokości, deficyt budżetowy sięgnąć może nawet 300 miliardów złotych!

Tymczasem programy 500 plus, 13. i 14 emerytura oraz "Dobry start", kosztują Polaków 44 miliardy złotych rocznie. Gdyby ograniczyć ich wypłacanie, można zmniejszyć zakładany deficyt prawie o połowę!

Rząd może skorzystać z prostej rezerwy i zrezygnować z części dodatkowych programów socjalnych (500 plus na pierwsze dziecko bez progu dochodowego, 13. i 14. emerytury, program "Dobry start"), by obniżyć deficyt - czytamy w raporcie ZPP. - Tego rodzaju posunięcie zapewniłoby też komfort możliwości uruchomienia dodatkowych środków w razie wyraźnej potrzeby spowodowanej nieprzewidzianym rozwojem sytuacji epidemicznej.

PiS zabierze 500 PLUS? Jest stanowisko

Do dramatycznych prognoz i apeli o zawieszenie programów socjalnych odniosła się w poniedziałek szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg. Polityk zapewniła, że w czasie trwania epidemii koronawirusa SARS-COV-2 PiS socjali nikomu zabierać nie będzie.

Rządowe programy społeczne PiS są i będą realizowane. To realne wsparcie rodzin. W okresie epidemii COVID-19 to szczególne wsparcie polskiej gospodarki, środki z "Rodzina 500 plus" czy 13. emerytury są kołem zamachowym dla gospodarki - napisała na Twitterze.

Czytaj także