18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie jest dobrze

Koniec 500 plus i trzynastek dla emerytów?! Kryzys po pandemii

14.05.2020  14:11
Koniec 500 plus i trzynastek dla emerytów?! Kryzys po pandemii
Koniec 500 plus i trzynastek dla emerytów?! Kryzys po pandemii Fot: MONKPRESS/East News

500 plus i trzynastki dla emerytów odchodzą w niepamięć? Kryzys ekonomiczny wywołany pandemią koronawirusa da wszystkim Polakom po kieszeniach. W końcu z pustego nawet PiS nie naleje.

500 plus i trzynastki dla emerytów to dwa flagowe projekty PiS-u, które z sukcesem zapewniały partii poparcie wyborców. Jednakże w czasie kryzysu ekonomicznego, który spowodowała pandemia koronawirusa, nawet ludzie Kaczyńskiego nie są w stanie zapewnić nam pieniążków.

Koniec 500 plus i trzynastej emerytury?

Ceny lecą w górę, a 500 plus i trzynastka dla emerytów najpewniej wkrótce przepadną w odmętach przeszłości. Chociaż początkowo premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że te programy są nie do ruszenia, teraz wypowiada się już w zupełnie innym tonie.

To jest największy kryzys od 100 lat, który przeora całą gospodarkę. Dzisiaj trudno powiedzieć, przed nowelizacją, jaki będzie deficyt, ale będzie znaczący. Najważniejsze jest, że ratujemy gospodarkę i miejsca pracy. Deficyt nie jest najważniejszy

- mówi premier.

Wiadomo, że maleją wpływy do budżetu państwa, co może poskutkować brakiem środków na wypłaty trzynastek i 500 plus. 

Dochody samorządów z PIT i CIT to udziały w ogólnych wpływach, oznacza to, że budżet państwa zanotował w kwietniu ubytki o podobnej skali jak budżety lokalne

– przestrzega i tłumaczy na łamach „Rzeczpospolitej” Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Skala spadku dochodów budżetowych zwykle jest większa niż skala załamania gospodarki, więc w tym roku możemy spodziewać się poważnych turbulencji w finansach publicznych. Deficyt moim zdaniem może poszybować do dwucyfrowego wyniku, a minister finansów powinien jak najszybciej przedstawić swoje prognozy w postaci nowelizacji ustawy budżetowej

– ocenia również dla „Rzeczpospolitej” Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Czym PiS przekona do siebie wyborców, jeśli zabraknie środków finansowych - nie możemy się doczekać, kiedy to zobaczymy. 

Przeczytaj więcej
Komentarze