18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Porażka PiS?

Koniec 500 plus w 2021? Program nie przynosi efektów

04.02.2020  10:23
Koniec 500 plus w 2021?
Koniec 500 plus w 2021? Fot: MONKPRESS/East News

500 plus nie będzie miało świetlanej przyszłości w Polsce. Flagowy program PiS przestał przynosić spodziewane efekty i wszystko wskazuje na to, że to może być początek jego końca. W 2021 roku czekają nas ogromne zmiany. 

500 plus jest programem, który szturmem podbił serca wszystkich rodziców w Polsce. PiS wygrał nim wszystko. Niestety, to, co dobre na ogół szybko się kończy - tak jest również w przypadku tego świadczenia.

500 plus przestało przynosić efekty, jakich oczekiwał rząd. Docelowo miał on podnieść dzietność w Polsce, ale liczba urodzeń w ubiegłym roku znowu spadła. Wzrosty cen sprawiły, że część Polaków zorientowała się w sytuacji. Świadczenie nie przynosi już odpowiedniej pomocy i jest jedynie pozornym wsparciem.

Co dalej z 500 plus?

Polacy domagają się, by za wzrostem cen, szedł wzrost świadczenia. Ceny natomiast galopują w górę właśnie z uwagi na wypłacanie świadczeń. Tak oto znajdujemy się na błędnej karuzeli złudnych nadziei. 

W tym momencie okres rozliczeniowy programu Rodzina 500 plus trwa do 2021 roku. Czy kiedy ów nadejdzie, pożegnamy świadczenie na dobre? W tej sprawie Prawo i Sprawiedliwość nie przemawia spójnym głosem.

Rada Ministrów ma możliwość podniesienia kwoty świadczenia w oparciu o wskaźniki wzrostu inflacji

– informuje z jednej strony ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym

– mówił w rozmowie z „Super Expressem” wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed.

Rząd nie planuje waloryzacji świadczenia 500 plus

– odpowiada natomiast z pewnością szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Komu wierzyć? Jeśli świadczenie nie wzrośnie lub co gorsza, zniknie, to tysiące polskich rodzin zostaną na lodzie. Za 500 złotych wkrótce nie zrobimy nawet porządnych zakupów. 

Przeczytaj więcej
Komentarze