18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wymiar (nie)sprawiedliwości?

To koniec Gronkiewicz-Waltz? „Potężny system korupcyjny”

18.09.2019  12:41
Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz stanie przed wymiarem sprawiedliwości?
Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz stanie przed wymiarem sprawiedliwości? Fot: AGENCJA SE/East News

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej współpracownicy mogą mieć poważne kłopoty. Komisja reprywatyzacyjna przyjęła sprawozdanie ze swoich prac, a raport jest podobno miażdżący – czy jednak była prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej zostanie w jakikolwiek sposób ukarana?

We wtorek komisja reprywatyzacyjna podczas niejawnego posiedzenia przyjęła sprawozdanie ze swoich prac, a szef komisji Sebastian Kaleta z PiS-u poinformował na konferencji w ministerstwie sprawiedliwości, że 5 na 7 osób przyjęło raport. Jego wnioski mają być podobno ciosem, po którym Hanna Gronkiewicz-Waltz się nie pozbiera. Żyjemy jednak w Polsce i ewentualne ukaranie byłej prezydent Warszawy takie łatwe nie będzie.

Raport to przede wszystkim szczegółowy opis wszystkich podejmowanych przez komisję działań oraz wnioski z kilkudziesięciu rozpraw, które prowadziliśmy, gdzie zostały porównane zeznania świadków i stron, zostały skompilowane dokumenty, które były przez komisję pozyskiwane – powiedział Kaleta. (WP.pl)

Jak podaje „Wirtualna Polska”, opierając się na danych z raportu, w latach 2007-2016 w warszawskim ratuszu brakowało nadzoru nad systemem reprywatyzacji co „doprowadziło do stworzenia potężnego systemu korupcyjnego”.Raport komisji wkrótce trafi do internetu oraz do najważniejszych instytucji i osób w państwie. Politycy opozycji już teraz twierdzą jednak, że to po prostu polityczny atak na Hannę Gronkiewicz-Waltz.

„Zaniedbania byłej prezydent Warszawy z PO doprowadziły do patologii w reprywatyzacji” – pisze „Wyborcza”, ale zwraca uwagę na brak prawomocnych decyzji ze strony komisji oraz opieszałość sądów i podejrzewa, że sprawy związane z reprywatyzacją będą ciągnęły się latami. Sam Kaleta powiedział, że „jest dużo wątków do zbadania i jeszcze długa droga przed nami”. Czy ta droga dla byłej prezydent stolicy zakończy się przed sądem?

Przeczytaj więcej
Komentarze