18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

to już jest koniec, nie ma już nic?

Zjednoczona prawica SIĘ SYPIE! JEST DECYZJA

Emilia Waszczuk
11.08.2021  09:09
Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę?
Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę? Fot: Piotr Molecki/East News

Porozumienie oficjalnie opuści Zjednoczoną Prawicę – przekazała wiceprezes partii Magdalena Sroka. To oznacza koniec większości parlamentarnej klubu PiS i prawdopodobny rozpad rządu.

Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek o zdymisjonowaniu Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera. Szef Porozumienia zbyt często i zbyt intensywnie sprzeciwiał się planom PiS, czy to w kwestii unicestwienia TVN, czy w sprawie podnoszenia podatków, ukrytego w Polskim Ładzie. Jarosław Kaczyński stracił więc cierpliwość i usunął niepokornego kolegę.

Dymisja Jarosława Gowina przechyliła szalę – w środę zarząd Porozumienia zdecydować ma, czy partia pozostanie w Zjednoczonej Prawicy. Jeśli nie, PiS grozi utrata sejmowej większości, rząd może się rozpaść, a Polska zacznie przygotowywać się do przedterminowych wyborów. I choć posiedzenie jeszcze nie zostało zamknięte, już wiadomo, jaka zapadnie na nim decyzja.

Koniec Zjednoczonej Prawicy

Wiceszefowa porozumienia Magdalena Sroka poinformowała w środę rano, że partia oficjalnie pożegna się ze Zjednoczoną Prawicą. Decyzja została już podjęta, a posiedzenie zarządu to jedynie dopełnienie formalności. - To PiS podjął decyzję o zakończeniu projektu Zjednoczonej Prawicy – poinformowała polityczka.

Podejmiemy jedynie decyzję o tym, że koalicja przestała funkcjonować. Myślę, że to jedynie formalność. Rozmawiamy od wczoraj nie tylko z zarządem, ale szerzej - z wszystkimi członkami Porozumienia i muszę powiedzieć, że jednoznacznie wszyscy opowiadają się za właśnie takim rozwiązaniem

– powiedziała w rozmowie w z Polsat News.

PiS utrzyma większość?

W międzyczasie pojawiły się doniesienia, że nawet pięciu członków Porozumienia może zdradzić Jarosława Gowina i w obliczu wyjścia ze Zjednoczonej Prawicy przejść do PiS. Magdalena Sroka odniosła się do tych doniesień.

Absolutnie wierzę, że wszyscy parlamentarzyści Porozumienia to są osoby o twardych charakterach i wierzę, że pozostaną przy Jarosławie Gowinie, ale przede wszystkim o ideałach, o których mówimy nie od wczoraj, ale od samego początku, kiedy powstało Porozumienie – powiedziała.

AKTUALIZACJA

Tuż przed godziną 9 rzecznik porozumienia Jan Strzeżek przekazał oficjalną i ostateczną decyzję zarządu Porozumienia. Partia opuszcza Zjednoczoną Prawicę i klub parlamentarny PiS.

Decyzją Zarządu Krajowego, Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z Klubu PiS oraz utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina - napisał na Twitterze.

logo Tu się dzieje