18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Żegnajcie pieniążki!

Koniec koalicji to koniec 500 plus? Więcej wypłat nie będzie

22.09.2020  13:27
500 plus skończy się razem z koalicją?
500 plus skończy się razem z koalicją? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Koniec 500 plus może być jedynie kwestią czasu? Koniec koalicji w rządzie może oznaczać wstrzymanie świadczenia. Nad flagowym projektem PiS od dawna wiszą czarne chmury. Może się okazać, że niedługo rodziny pozostaną bez pieniężnego wsparcia.

500 plus niedługo się wyczerpie? Nieprzerwanie płynące źródełko pieniędzy od PiS-u dla narodu, może być wkrótce odległym wspomnieniem. Polityczna burza, którą spowoduje ewentualny i wiszący w powietrzu rozpad koalicji - może sprawić, że więcej funduszy nie zobaczymy.

500 plus jest flagowym projektem Prawa i Sprawiedliwości, który w dużej mierze przyczynił się do politycznego sukcesu partii i jej niesłabnącego poparcia. Czasy są jednak ciężkie - kryzys spowodowany pandemią koronawirusa i nieporozumienia w rządzie mogą doprowadzić do tego, że świadczenie przestanie swobodnie przechodzić do rąk potrzebujących go Polaków. To może wpłynąć również na losy partii rządzącej.

500 plus czeka KONIEC?!

Dlaczego 500 plus miałoby zniknąć wraz z końcem koalicji? PiS, bez większości w Sejmie, może mieć problem z uchwaleniem nowelizacji tegorocznego budżetu. Jeśli mu się to nie uda - będzie musiał zacząć drastycznie ciąć wydatki. 500 plus to ogromny wysiłek finansowy dla całego kraju, dlatego z pewnością właśnie ono poszłoby na pierwszy ogień. Oszczędność dla budżetu państwa byłaby nieoceniona, gdyby przestać je wypłacać. 

Jeśli nowela nie zostanie uchwalona, rząd będzie musiał dramatycznie ściąć wydatki, bo sam nie może zwiększyć deficytu budżetowego

– potwierdza taką teorię Faktowi ekonomista Marek Zuber. 

Rząd mniejszościowy i wcześniejsze wybory to również realne scenariusze, które mogą zaważyć na przyszłości 500 plus. Jeśli PiS wybory by przegrał, jest wielce prawdopodobne, że kolejny rząd nie będzie kontynuował jego polityki. Losy świadczenia są więc teraz w rękach historii.

Czytaj także
Przeczytaj więcej