18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Minister zapowiada zmiany

Koniec programu 500 plus?

16.05.2020  13:51
Koniec programu 500 plus?
Koniec programu 500 plus? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

500 plus pożegna kieszenie Polaków? Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała poważne zmiany w programach z serii "pieniądze plus".

500 plus jest najbardziej charakterystycznym programem Prawa i Sprawiedliwości, który zapewnił partii zwycięstwo i gwarantuje utrzymywanie się u władzy. Teraz jednak z uwagi na kryzys wywołany pandemią koronawirusa, kurek z pieniędzmi zostanie zakręcony.

Minister rozwoju w rozmowie z Business Insider, zdradziła, że w 2020 i w całej pozostałej kadencji PiS-u (czyli do 2023 r. - przyp. red.) nie będzie nowych programów polegających na przyznawaniu określonym grupom dodatkowych pieniędzy. Co więcej, te obecnie przyznawane również mogą zmienić swoją formę.

Koniec 500 plus? Minister rozwoju zdradza prawdę

Ma zostać wprowadzona zmiana, która dalej będzie wspierać rodzinę, ale nie za pomocą nowych wypłat do ręki, a jedynie przy pomocy towarów i usług. Wszystko dlatego, że znacznie wzrosną opłaty za prąd oraz inne usługi i towary, co uderzy we wszystkie rodziny, nie tylko te wielodzietne. 

Do niedawna PiS chwalił się brakiem deficytu budżetowego, jednak w 2020 deficyt się pojawi, przewidują to także członkowie rządu. Rząd więc musi być ostrożny z rozdawaniem plusów. Zarazem nie może zawieść wyborców choćby przed wyborami prezydenckimi – stąd zapowiedź wsparcia usługowego. Pytanie tylko, czy rząd nie zepchnie kosztów tego wsparcia na samorządy.

- mówiła Emilewicz.

Dodatkowo, pakiety 500 plus pożera inflacja. Rodziny znacznie więcej wydają na drożejącą żywność niż jeszcze kilka lat temu. W rzeczywistości zamiast realnego 500 plus, do ich kieszeni trafia 450 plus na każde dziecko. Teraz, kiedy dojdą kolejne podwyżki - za prąd lub wywóz śmieci - sytuacja jeszcze mocniej się pogorszy.

Waloryzacja świadczenia przy tym nie nastąpi. W rządowym projekcie taka sytuacja nie została ani przewidziana, ani uwzględniona.

Przeczytaj więcej
Komentarze