18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koniec psot

Kaczyński na krawędzi. Prezes traci władzę w Polsce [SONDAŻ]

Emilia Waszczuk
13.04.2021  07:43
Nadciąga koniec "dobrej zmiany". To zmiana na lepsze?
Nadciąga koniec "dobrej zmiany". To zmiana na lepsze? Fot: Michal Woźniak/East News

Mroczne czasy czekają Jarosława Kaczyńskiego i jego pobratymców? Najnowszy sondaż pokazuje jasno: koniec władzy PiS w Polsce nadciąga. I nie ma dla nich ratunku.

Polska zmienia się na naszych oczach, a przynajmniej zmieniają się preferencje polityczne obywateli. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo pożegnamy się z domniemaną "dobrą zmianą" i zastąpimy ją kolejną. Czy wyjdzie to Polakom na dobre?

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS by je wygrało, ale... Jarosław Kaczyński nie miałby żadnych szans na samodzielną władzę, nie miałby też szans na władzę w koalicji Zjednoczonej Prawicy. Kto więc przejąłby stery w Polsce?

Sondaż United Surveys. Przetasowanie w Sejmie

Z najnowszego badania United Surveys (przeprowadzonego dla DGP i RMF) wynika, że do Sejmu dostałyby się tylko cztery ugrupowania. Pracownia sprawdziła przy tym dodatkowo, jak wyglądałaby sytuacja w przypadku, gdyby Zjednoczona Prawica się rozpadła.

I tak w spółce z Porozumieniem i Solidarną Polską PiS otrzymuje 33,3 procent głosów, co daje im w sumie 208 mandatów w Sejmie. To za mało, by stworzyć rząd większościowy. Z kim więc mieliby negocjować, by utrzymać pełnię władzy?

Drugie miejsce zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni. Celebryta TVN-u może liczyć na poparcie rzędu 19 procent. Trzecia jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 17,9 procent, czwarta Lewica - 8,9 proc. I na tym koniec.

PSL-Koalicja Polska i Konfederacja spadają poniżej progu wyborczego, dostając kolejno 4,9 i 4,8 proc. głosów. Aż 11,2 proc. obywateli nie wie, na kogo głosować.

Ziobro i Gowin bez żadnych szans

Wspomnieliśmy już o opcji wyborów, w których Zjednoczona Prawica nie istnieje. Gdyby PiS, Porozumienie i Solidarna Polska startowały w wyborach z osobnych list, do Sejmu dostałaby się jedynie partia Jarosława Kaczyńskiego.

W takim układzie Prawo i Sprawiedliwość zdobywa 30,2 proc., głosów, Polska 2050 Szymona Hołowni 16,7 proc., KO 16,2 proc., Lewica 10,3 proc. Do Sejmu szczęśliwie dostałoby się też PSL z wynikiem 5 procent. Konfederacja wypada poza obieg (4,7 proc.) podobnie jak Solidarna Polska (2,2 proc.) i Porozumienie (1,8 proc.).

Czytaj także
Przeczytaj więcej