18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia w końcu reaguje. "Kupujemy szybkie testy"

Emilia Waszczuk
13.04.2020  14:48
Ministerstwo Zdrowia w końcu reaguje. "Kupujemy szybkie testy"
Ministerstwo Zdrowia w końcu reaguje. "Kupujemy szybkie testy" Fot: Aleksandra Szmigiel/REPORTER

Polski rząd w końcu posłuchał WHO i postanowił robić więcej badań? Tego pewni nie jesteśmy. Wiceminister zdrowia zapewnia jednak, że pracują nad zakupem szybkich testów.

Koronawirus zbiera żniwo. W niedzielę zdiagnozowanych zakażonych było już blisko 7 tysięcy, a przypomnijmy, że - według naukowców - większość dotkniętych SARS-COV-2 przechodzi infekcję bezobjawowo lub z niewielkimi objawami. Może to więc znaczyć, że skala zachorowań w Polsce jest kilkukrotnie wyższa, niż podają oficjalne statystyki!

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje do przywódców państw, by robić jak najwięcej testów diagnozujących koronawirusa - tylko tak uda się zminimalizować ryzyko kolejnych zakażeń. Polska nadal jednak pozostaje w Europie na samym końcu, jeśli chodzi o liczbę wykonanych badań na milion mieszkańców.

Szybkie testy w końcu w Polsce?

Czy nasz rząd i Ministerstwo Zdrowia planują to zmienić? Niekoniecznie, bo choć deklarują, że możemy wykonywać kilkanaście tysięcy testów dziennie, największa ogłoszona ich liczba dobowa sięgnęła 11 tysięcy, by już kolejnego dnia spaść do 8...

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował w poniedziałek, że rząd "pracuje nad zakupem" szybkich testów wykrywających koronawirusa. Kiedy te trafią do Polski i ile ich będzie? Nie wiadomo. Wiadomo, że mają służyć głównie pracownikom szpitali, którzy stanowią około 20 procent wszystkich zakażonych!

My teraz pracujemy nad zakupem takich szybkich testów, które nie wymagają tak długiego czasu oczekiwania, jak te [...], które są teraz wykorzystywane w diagnostyce

- powiedział na briefingu prasowym Cieszyński.

One z pewnością, w pierwszej kolejności, będą skierowane właśnie do personelu medycznego - dodał.

Przeczytaj więcej
Komentarze