18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zmiany prawa i pandemia

PiS w tajemnicy zrobi zamach na konstytucję?

Emilia Waszczuk
16.04.2020  10:01
PiS w tajemnicy zrobi zamach na konstytucję?
PiS w tajemnicy zrobi zamach na konstytucję? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość chce za wszelką cenę utrzymać władzę w Polsce. W środę po cichu złożyli w Sejmie nowy projekt - planują ZMIENIĆ KONSTYTUCJĘ.

W Polsce pandemia zabójczego koronawirusa, w służbie zdrowia tragedia, a tysiące ludzi w strachu oczekuje na testy. Tych robimy tak mało, że jesteśmy na szarym końcu europejskiej listy. PiS tymczasem znalazł w pandemii świetny czas na zmianę prawa, procedowanie kontrowersyjnych ustaw, a nawet zmianę konstytucji.

W środę grupa posłów partii złożyła w Sejmie projekt wydłużający kadencję prezydenta do 7 lat. Jak zaznaczyli, nowe prawo miałoby objąć już urzędującego Andrzeja Dudę. Przegłosowanie zmian w konstytucji dałoby więc Dudzie dodatkowe dwa lata rządów. Byłoby też równoznaczne z odwołaniem nadchodzących wyborów.

Zarządzone przed wejściem w życie ustawy wybory przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stają się bezskuteczne

- napisali posłowie w projekcie.

Ponadto nowe prawo miałoby zapewnić niepowtarzalność kadencji. Oznacza to, że polityk piastujący urząd prezydenta nie będzie mógł po 7 latach rządów kolejny raz startować w wyborach.

Zmienią prawo w tajemnicy?

Aby zmienić konstytucję, w Sejmie musi zgromadzić się co najmniej połowa posłów, z czego 2/3 muszą poprzeć projekt. Następnie decyzją o zmianie konstytucji zajmie się Senat.

Co ważne, opozycja od początku deklaruje, że sprzeciwia się zmianom w konstytucji, PiS zaś nie ma w Sejmie wymaganej większości. A jednak, znając partię rządzącą i ich praktyki, wszystko jest możliwe. Wystarczy, że - swoim zwyczajem - zechcą przegłosować projekt w środku nocy, bez uprzedniego poinformowania o tym swych politycznych przeciwników. 

Przeczytaj więcej
Komentarze