18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kolejni ponad prawem?

Politycy PiS ostentacyjnie łamią zakazy. Sprawa już w prokuraturze

Emilia Waszczuk
15.04.2020  18:41
Politycy PiS ostentacyjnie łamią zakazy. Sprawa już w prokuraturze
Politycy PiS ostentacyjnie łamią zakazy. Sprawa już w prokuraturze Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Andrzej Duda, Ryszard Terlecki, Beata Szydło i kilku innych członków PiS, złamało 10 kwietnia zakazy związane z pandemią koronawirusa. Czy zostaną ukarani? Sprawa trafia do prokuratury.

10 kwietnia, w dziesiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej, kilku polityków PiS nic nie robiąc sobie z zakazów zgromadzeń i obostrzeń związanych z epidemią, pojechało na Wawel. Co ważne, nie były to oficjalne uroczystości państwowe.

Na grób Lecha i Marii Kaczyńskich wybrali się prezydent Andrzej Duda, wicemarszałek Ryszard Terlecki, wicepremier Jadwiga Emilewicz, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, była premier Beata Szydło, minister Wojciech Kolarski, oraz politycy lokalni - marszalek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, ojciec prezydenta, radny PiS Jan Duda i wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

PiS ponad prawem?

W Polsce obowiązuje między innymi zakaz odwiedzania nekropolii. Jak się okazuje - nie dotyczy to polityków obozu rządzącego - choć rozporządzenie ich w żaden sposób nie zwalnia z przestrzegania zasad. To, że członkowie PiS stawiają się ponad prawem, pokazał już między innymi Jarosław Kaczyński, który 10 kwietnia odwiedzał ze świtą warszawskie cmentarze.

W Krakowie na Wawelu Andrzej Duda przyznał, że pojechał tam nie służbowo, a w poczuciu obowiązku.

Jestem tutaj, bo uważałem, że jako ten, który pracował przy boku prezydenta Rzeczpospolitej, pana profesora Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, a także, a może przede wszystkim, jako prezydent RP, powinienem oddać hołd prezydentowi, który zginął na służbie ojczyzny i jego małżonce. A także symbolicznie wszystkim tym, którzy zginęli

- powiedział.

Odwiedzenie nekropolii to nie jedyne obostrzenie złamane przez polityków PiS. W Polsce obowiązuje też zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób oraz nakaz zachowania odstępów 2 metrów między ludźmi. Żadnej z tych zasad członkowie PiS nie przestrzegali. Na zdjęciach wyraźnie widać, że gromadzili się w większych grupach i stali tuż obok siebie (zdjęcia pod tekstem).

Sprawa w prokuraturze

Wizyta na Wawelu oburzyła pracowników Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Prezes Ośrodka Konrad Dulkowski poinformował WP.pl, że jeszcze w środę zawiadomienie w tej sprawie trafi do prokuratury.

Cała delegacja ostentacyjnie łamiąc prawo, pojawiła się na Wawelu w czasie epidemii koronawirusa. W czasie, gdy rząd zwyczajnym Polakom zaleca pozostanie w domach i apeluje o nieodwiedzanie grobów bliskich. W środę wyślemy w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury

- powiedział.

Naszym zdaniem politycy, którzy pojawili się na Wawelu, złamali przepisy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów dotyczącego zakazu zgromadzeń z powodu zagrożenia epidemiologicznego. Jakby oznajmiali: "my jesteśmy ponad prawem!" - dodaje.

Polityków PiS starał się wytłumaczyć małopolski radny PiS Michał Drewnicki, który na swoim Facebooku umieścił zdjęcia z Wawelu. Polityk twierdzi, że on i jego koledzy z partii pełnili obowiązki służbowe. On sam zaś "pracował jako radny i rzecznik".

Prezes OMZRiK stwierdza tymczasem:

Czyli jeśli zorganizujemy zebranie pracowników i wolontariuszy Ośrodka to też nie złamiemy prawa? Przecież wszyscy będą tam w ramach pełnionych funkcji. I czy wirus o tym wie, że nie powinien przenosić się pomiędzy zgromadzonymi, ponieważ są tu "w ramach pełnionych urzędów"?

Przeczytaj więcej
Komentarze