18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

jesienna fala

EPIDEMIA SPARALIŻUJE POLSKĘ JESIENIĄ? MZ zapowiada zmiany

Emilia Waszczuk
31.08.2020  20:18
Koronawirus jesienią - Ministerstwo Zdrowia przedstawi strategię działania
Koronawirus jesienią - Ministerstwo Zdrowia przedstawi strategię działania Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia opracowało plan walki z epidemią koronawirusa na jesień. Jaka będzie rzeczywistość w Polsce i czego możemy się spodziewać?

Epidemia Koronawirusa SARS-COV-2 trwa i nic nie zapowiada, by się skończyła. Tymczasem nadciąga jesień i sezon grypowy, ludzie będą mniej odporni na infekcje, dzieci wrócą do szkół, a Polacy zapewne jeszcze bardziej uwierzą w brak pandemii i całkowicie porzucą odpowiedzialne zachowania.

Jak to wszystko przetrwamy i czy jesienna fala koronawirusa sparaliżuje Polskę? Ministerstwo Zdrowia już zaplanowało strategię walki z epidemią na najbliższe miesiące. Są pełni optymizmu.

Koronawirus - plany na jesień

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w poniedziałek, że już w czwartek resort zdrowia przedstawi dokładną strategię walki z koronawirusem na jesień. Zmiany mają objąć między innymi lekarzy i placówki medyczne - nawet lekarze rodzinni mają kierować pacjentów na testy.

Kraska zapowiedział, że Polska będzie gotowa na masowe badania diagnostyczne - twierdzi, że laboratoria będą w stanie przeprowadzić nawet 60 tysięcy testów dziennie. Czy będzie potrzeba aż tyle? Tu minister jest dobrej myśli - uważa, cze jesienna fala będzie łagodniejsza od wiosennej.

Widzimy, że ten wirus jest co prawda bardziej zjadliwy, ale nie daje takich dużych powikłań ogólnoustrojowych jak wiosną - powiedział.

Wiceminister szacuje, że nie będziemy mieć w Polsce kilku tysięcy nowych zachorowań dziennie, możemy jednak przekroczyć liczbę 1000 przypadków na dobę.

Koronawirus zablokuje wesela?

Jak wiadomo, w ostatnim czasie większość ognisk i zakażeń koronawirusem pochodzi z imprez rodzinnych, w tym wesel - wiceminister zdrowia przyznał, że to aż 10-15 procent wszystkich przypadków! Czy Ministerstwo Zdrowia i GIS planują zrobić coś z tym faktem, np. zaostrzając przepisy? Cóż... nie.

Wiele krajów zaostrza przepisy dotyczące wesel, jednak w Polsce mają one wielką tradycję, dlatego resort cały czas apeluje o przestrzeganie reżimów sanitarnych - mówił. (PAP)

Przeczytaj więcej
Komentarze