18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus

Drastyczne ograniczenia w Polsce. Są przecieki

Emilia Waszczuk
31.03.2020  11:03
Drastyczne ograniczenia w Polsce. Są przecieki
Drastyczne ograniczenia w Polsce. Są przecieki Fot: Jakub Kaminski/East News

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosić ma nowe decyzje o zaostrzeniu obywatelskiej kwarantanny. Co dokładnie zapowie, nie wiadomo, ale są przecieki.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 ciągle zbiera żniwo i nic nie zapowiada jej rychłego końca. W USA, Włoszech i Hiszpanii już zachorowało więcej osób, niż w Chinach. W sumie nie żyje już prawie 40 tysięcy osób.

W Polsce epidemia dopiero się rozkręca, a minister zdrowia przedstawia niepokojące prognozy. Dotychczas wprowadzone w kraju zaostrzenia nie działają i rząd doskonale wie, że trzeba je zmienić. Tym bardziej że ciągle uparcie chcę zorganizować w środku pandemii wybory.

Nowe zakazy

Już w poniedziałek wiadomo było, że wtorek przyniesie zmiany. Co dokładnie planuje PiS? Tego na sto procent nie wiadomo. Na pewno nie stan wyjątkowy, bo przed tym wzbraniają się rękami i nogami. Ten de facto został już w Polsce wprowadzony, choć nieoficjalnie. A świadczą o tym podjęte już przez polityków działania.

Nowe obostrzenia poznamy jeszcze dziś. Co jest na liście Mateusza Morawieckiego?

Według "przecieków" RMF już od środy z domów będziemy mogli wychodzić tylko pojedynczo. Wyjątkiem będą rodziny i opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Ale uwaga. Rodzic z dzieckiem będzie mógł wyjść z domu, ale będą poruszać się w odstępie 2 metrów od siebie, chyba że dziecko jest małe i wymaga prowadzenia go.

Kolejna zmiana dotyczy sklepów. W punkcie handlowym jednocześnie będzie mogło przebywać 3 razy więcej osób, niż jest kas. Jeśli więc w osiedlowym sklepie są dwie kasy, liczba osób robiących zakupy to maksymalnie 6. W sklepach wyznaczone mają być też specjalne godziny dla seniorów.

Czy będzie można wyjść na spacer? Tego jak na razie nie wiadomo, choć pojawiły się głosy, że dom opuścić będzie można tylko w pilnej sprawie (praca, zakupy), lub jedynie do 100-200 metrów od wyjścia!

Przeczytaj więcej
Komentarze