18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kupią mniej i drożej

Milion testów na koronawirusa dla Polski. Rząd ich nie chce

Emilia Waszczuk
09.04.2020  21:36
Milion testów na koronawirusa dla Polski. Rząd ich nie chce
Milion testów na koronawirusa dla Polski. Rząd ich nie chce Fot: Shutterstock/JHDT Productions

Szokujące doniesienia "Gazety Wyborczej". Ministerstwo Zdrowia otrzymało ofertę kupna miliona testów na koronawirusa. Niestety, nawet jej nie rozpatrzyli.

W Polsce cały czas wykonuje się za mało testów na koronawirusa - alarmują specjaliści. W ciągu doby przeprowadza się badania do 8 tysięcy próbek, minister zdrowia twierdzi, że dojdziemy do 10 tysięcy. Tymczasem jedna z polskich firm zaproponowała pomoc i osiągnięcie wyniku 60 tysięcy testów dziennie!

Firma Pro-Salus (na co dzień współpracują m.in. z Warsaw Genomics - prywatnym laboratorium wykonującym badania dla MZ) złożyła Ministerstwu Zdrowia ofertę kupna miliona testów wykrywających zakażenie SARS-COV-2 oraz specjalistycznego sprzętu. Całość miałaby dotrzeć do Polski z Chin w 6 tygodni. Resort uznał jednak, że oferta jest niepoważna - podaje "Gazeta Wyborcza".

Kupią mniej i drożej

Ministerstwo Zdrowia wydało dotąd na testy 12 milionów złotych, chcą dołożyć jeszcze 45 mln i zdobyć w sumie 800 000 testów.

Dziś koszt testu w Polsce to 400 zł, oferowałem je za nieco ponad 100 zł. Nie rozumiem tej sytuacji. Komu i dlaczego zależy, żeby kupować drożej i powoli?

- pyta Piotr Rybski, szef Pro-Salus.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że oferta miliona testów jest niepoważna, a same testy są słabej jakości. Tymczasem stosuje się je w ponad 200 klinikach w Chinach, mają też certyfikat Unii Europejskiej.

Odrzucenie oferty przez resort zdrowia krytykuje nawet jeden z polityków PiS, Andrzej Sośnierz.

Chodzi nie o to, że nie kupiono testów od firmy Pro-Salus, ale o to, że nawet nie sprawdzono porządnie wiarygodności jej oferty. Zwiększenie liczby testów jest kluczową sprawą. Musimy izolować zakażonych, a reszcie ludzi pozwolić w miarę normalnie żyć. W przeciwnym razie czeka nas gospodarcza i społeczna katastrofa - mówi.

Przeczytaj więcej
Komentarze