18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koronawirus na śląsku szaleje

Szumowski zwala winę na górników: "Gdyby nie kopalnie, na Śląsku byłoby kilkanaście zachorowań"

Kamil Kacperski
13.05.2020  12:03
Łukasz Szumowski podczas posiedzenia sejmu
Łukasz Szumowski podczas posiedzenia sejmu Fot: foto: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Minister Zdrowia wypowiedział się na temat sytuacji związanej z koronawirusem na Śląsku. Stwierdził, że wszystko jest spowodowane przez "ogniska zachorowań" wśród górników pracujących w kopalniach.

Szumowski poinformował na konferencji prasowej, że badania na obecność koronawirusa wśród górników w pięciu kopalniach (które są ogniskami zachorowań na Śląsku), zostały już zakończone.

Szumowski zwala winę na kopalnie

Jak stwierdził - "W tej chwili spływają wyniki z tych pobranych w ostatnich dniach próbek; na Śląsku mamy ponad 400 osób, których próbki wyszły dodatnie, ale chciałbym powiedzieć wyraźnie, że to są zogniskowane zachorowania w jednym miejscu, wśród pracowników kopalń".

Ach ci podstępni górnicy, którzy zawyżają statystyki i wylewają z siebie ostatnie poty, żeby inni Polacy mieli dostęp do węgla! Szumowski wyraźnie zauważył bowiem, że gdyby nie ogniska zachorowań w kopalniach, sytuacja na Śląsku byłaby niemalże świetna:

Gdyby nie te ogniska, to mielibyśmy kilkanaście, może kilkadziesiąt nowych zachorowań. To pokazuje, że ten model epidemiczny w Polsce jest jednak oparty na ogniskach, dlatego zareagowaliśmy szybko i zdecydowanie, żeby zbadać wszystkich, odizolować ich, odizolować kontakty w kwarantannie i opanować rozprzestrzenianie się w tym trudnym środowisku, jakim są kopalnie.

"Mamy już w tej chwili wskaźniki w Polsce, które, jeżeli pominiemy te ogniska, to ten wskaźnik spadł poniżej jedności" - zauważył szef MZ.

Resort zdrowia we wtorek 12 maja poinformował o rekordowej liczbie nowych zakażeń – 595, w tym 492 ze Śląska. To największa zanotowana liczba nowych przypadków od 4 marca. W środę natomiast w tym województwie przybyło kolejne 113 osób osób zakażonych. MZ wyjaśniło, że wzrost ten wynika z intensywnych badań przesiewowych, którym poddawani są górnicy i ich rodziny.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 17062 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a w samym Śląskim - 4384. W sumie zmarło do tej pory 847 osób, a 6 131 chorych wyzdrowiało.

logo Tu się dzieje