zadziwiające wyznanie

Chwila szczerości wiceministra zdrowia: Polska źle walczy z epidemią

Emilia Waszczuk
21.04.2020  16:06
Chwila szczerości wiceministra zdrowia: Polska źle walczy z epidemią
Chwila szczerości wiceministra zdrowia: Polska źle walczy z epidemią Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Wtorkowa konferencja prasowa, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i jego szokujące słowa. Resort zdrowia pierwszy raz przyznaje, że w Polsce źle walczy się z koroawirusem!

O tym, że koronawirus SARS-COV-2 prędzej czy później dotrze do Polski, wiadomo było już na przełomie stycznia i lutego. Wtedy też politycy PiS zapewniali, że rząd i służba zdrowia są na to gotowe, a patogen z Wuhan jest jak zwykła grypa i nie ma czego się bać.

Szybko okazało się, że polska służba zdrowia leży, nie ma nawet maseczek, co dopiero mówić o odpowiedniej ilości lekarzy, a sam koronawirus jest wysoce zjadliwy. Zaczęło się testowanie potencjalnych chorych i zdaje się, że dalej się zaczyna... W naszym kraju ciągle wykonuje się skandalicznie mało badań!

Polska zaniedbuje testy

Według ostatnich raportów Euractiv Polska znajduje się na 23 miejscu wśród państw Unii Europejskiej jeśli chodzi o liczbę przeprowadzanych testów na milion mieszkańców. Gorzej niż w naszym kraju (czyli mniej) testuje się jedynie w Grecji, Rumunii, Węgrzech i Bułgarii. Na milion mieszkańców w Polsce przypada zaledwie 5397 testów.

Do tej pory Ministerstwo Zdrowia uparcie zapewniało, że testuje się tyle, ile trzeba, a liczba badań będzie wzrastać. Ale nie wzrasta. W ostatnich tygodniach przekroczyła 10 tys. dziennie i raz spada, innego dnia minimalnie rośnie, by znowu spaść. To, że coś jest nie tak, zauważyli w końcu - o dziwo - politycy.

Mamy odpowiednią ilość testów. Do tego dołączają nowe laboratoria, które je wykonują. Chcemy, aby było ich jak najwięcej. Mamy przepustowość wykonywania 20 tys. testów dziennie, a wykonujemy ich zdecydowanie za mało

- powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Jestem przekonany, że z dnia na dzień ilość wykonywanych testów będzie większa - dodał.

Według polityka jesteśmy w stanie przeprowadzić do 20 tysięcy testów dziennie. Tymczasem kolejni naukowcy i wirusolodzy powtarzają, że tylko masowe testowanie daje światu szansę na zwalczenie pandemii. Według ostatnich wyliczeń Uniwersytetu Harvarda, w Polsce potrzeba aż 58 tysięcy testów dziennie, by móc zacząć znosić ograniczenia!

Przeczytaj więcej
Komentarze