18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

będzie bolało

Jesienią znów ZAMKNĄ POLSKĘ? Minister zapowiada lockdown

Emilia Waszczuk
23.08.2020  15:20
Wiceminister finansów zapowiada lockdown
Wiceminister finansów zapowiada lockdown Fot: Krzysztof Radzki/East News

Koronawirus przyniesie drugi lockdown w Polsce? Jesienią nie można wykluczyć ponownego zamknięcia gospodarki - twierdzi wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Koronawirus zbiera żniwo w Polsce, wykosił nawet ministra zdrowia. Odkąd Łukasz Szumowski ogłosił, że odchodzi z rządu, kolejni politycy coraz odważniej mówią o koronawirusie i jego konsekwencjach. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał na przykład, że mamy problem, bo SARS-COV-2 jest rozproszony i mamy bardzo dużo malutkich ognisk. Teraz do głosu doszedł wiceminister finansów, który zapowiada ponowne zamrożenie gospodarki.

Koronawirus i drugi lockdown jesienią?

Piotr Patkowski gościł w radiu RMF FM, gdzie całkiem szczerze przyznał, że z wirusem i gospodarką może być krucho. Już teraz obserwujemy duże wzrosty zakażeń, a za chwilę dzieci wrócą do szkół, dorośli coraz odważniej będą uczestniczyć w życiu publicznym i wrócą do biur, a koronawirus rozszaleje się w Polsce.

Jeśli spełni się czarny scenariusz, a Polska nie będzie dawała rady z epidemią, czekać może nas nie tylko kwarantanna, ale też pozamykanie niemal wszystkich dziecin gospodarki.

Nie możemy w 100 procentach wykluczyć drugiego lockdownu na takim samym poziomie jak wiosną - przyznał Piotr Patkowski.

Zapowiedział jednak, że rząd jest pełen optymizmu i przewiduje łagodniejszy przebieg epidemii w Polsce. Jaki? Punktowe zamrażanie różnych sektorów - na przykład regionalnie. Nie przewiduje jednak wyłączania z życia wszystkiego - skupia się raczej na tym, co daje ludziom przyjemności, ale niestety niekoniecznie umowy o pracę pracownikom. Zamykane mogą więc być na przykład restauracje i bary czy kina i teatry.

Epidemia w Polsce szaleje latem

Co czeka nas jesienią? Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że resort jest przygotowany na jesienną walkę z koronawirusem, a służba zdrowia nie powinna mieć problemów z epidemią i diagnozowaniem oraz leczeniem zakażonych. Dlatego między innymi planowane jest... zamknięcie części szpitali jednoimiennych dla pacjentów z COVID-19.  Tymczasem już dziś mamy w Polsce ponad 60 tysięcy zakażeń, z czego najwyższe dzienne liczby diagnoz odnotowujemy w ostatnich tygodniach (prawie 10 tysięcy wykrytych zakażeń w 14 dni, ponad 15 tys. od początku sierpnia!).

Przeczytaj więcej
Komentarze