18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec miłości?

Kościół ma dość Morawieckiego. Padły poważne oskarżenia

08.06.2021  13:41
Stanisław Gądecki zaatakował premiera
Stanisław Gądecki zaatakował premiera Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Mateusz Morawiecki pokłócił się z Kościołem? Polacy po prawie roku życia w zamknięciu znowu poczuli powiew wolności. Jednak rząd podczas otwierania kraju całkowicie zapomniał o kościołach, w których nadal obowiązuje limit jednej osoby na 15 m2. Kościelne władze po tygodniach milczenia straciły cierpliwość i ostro skrytykowały szefa rządu. To już koniec kościelno-politycznej miłości?

Zgodnie z obowiązującymi restrykcjami do 25 czerwca w kościołach może przebywać tylko jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Utrzymanie tak surowych zasad w miejscach kultu religijnego zbulwersowało kościelne władze, które przypominają, że można już organizować wielkie uroczystości oraz imprezy, a w świątyniach nadal pustki. Arcybiskup Stanisław Gądecki skierował list w tej sprawie do szefa rządu.

W kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego i gospodarczego chciałbym wyrazić mój smutek z powodu utrzymywania dotychczasowych limitów wiernych w kościołach z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys - napisał arcybiskup Stanisław Gądecki w liście skierowanym do Mateusza Morawieckiego.

Duchowny podkreślił, że Kościół do tej pory podchodził do obostrzeń ze zrozumieniem, ale "możliwość praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka i wpływa na jego kondycję".

Kościół atakuje Mateusza Morawieckiego

Zdaniem Stanisława Gądeckiego "utrzymywanie tak dużych ograniczeń może być postrzegane nie tylko jako rodzaj dyskryminacji, ale ograniczenie wolności religijnej". Arcybiskup dodał również, że po tak dużej zmianie sytuacji pandemicznej utrzymanie obecnie obowiązujących restrykcji jest niedopuszczalne.

Przykładowo, w wydarzeniach okolicznościowych takich jak przyjęcia pierwszokomunijne czy wesela dopuszcza się uczestnictwo 150 osób (nie licząc osób zaszczepionych). Te same osoby nie mogą jednak uczestniczyć w poprzedzającej je ceremonii liturgicznej w kościołach, gdyż w zdecydowanej większości ich powierzchnia jest mniejsza, niż wymagane w tym przypadku 2000m2 - podkreślił duchowny.

Na koniec abp Stanisław Gądecki stwierdził, że zmniejszenie obostrzeń w kościołach jest wymagane przez konstytucję, która mówi o poszanowaniu prawa do wolności religijnej. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej